Sağlık Bilgi Kaynağı

Bartholin Kisti Nedir?

0 38

Bartholin bezleri vajinal açıklığın her iki tarafında bulunur. Bu bezler vajinayı yağlamaya yardımcı olan sıvıyı salgılar.

Bazen bu bezlerin açıklıkları tıkanır ve sıvının bezin içine geri dönmesine neden olur. Sonuç, Bartholin kisti olarak adlandırılan nispeten ağrısız bir şişliktir. Kist içindeki sıvı enfekte olursa, iltihaplı doku (apse) ile çevrili bir irin koleksiyonu geliştirebilir.

Bartholin kisti veya apsesi yaygındır. Bartholin kistinin tedavisi kistin büyüklüğüne, kistin ne kadar acı verici olduğuna ve kistin enfekte olup olmadığına bağlıdır.

Bazen evde tedavi yeterlidir. Diğer durumlarda, Bartholin kistinin cerrahi müdahalesi gereklidir. Bir enfeksiyon meydana gelirse, enfekte olmuş Bartholin kistini tedavi etmek için antibiyotikler yardımcı olabilir.

Bartholin Kisti Belirtileri 

Küçük, enfekte olmamış bir Bartholin kisti varsa, bunu fark etmeyebilirsiniz. Kist büyürse, vajinal açıklığınızın yakınında bir yumru veya kitle hissedebilirsiniz. Kist genellikle ağrısız olsa da, hassas olabilir.

Bartholin kistinin tam gelişmiş bir enfeksiyonu birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Kist enfekte olursa, aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

 • Vajinal açıklığın yakınında hassas, ağrılı bir yumru
 • Yürürken veya otururken rahatsızlık
 • İlişki sırasında ağrı
 • Ateş

Bartholin kisti veya apsesi genellikle vajinal açıklığın sadece bir tarafında görülür.

Bartholin Kisti Nedenleri

Uzmanlar, Bartholin kistinin nedeninin vajinal sıvının birikmesi olduğunu söylüyor. Bezin (kanalın) açılması, bazen de enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle tıkandığında sıvı birikebilir.

İlgili Link: Genital Bölgede Sivilce Oluşumu Nedenler

Bartholin kisti enfekte olabilir ve apse oluşturabilir. Escherichia coli ve gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden olan bakteriler de dahil olmak üzere bir dizi bakteri enfeksiyona neden olabilir.

Bartholin Kisti Teşhis

Bartholin kisti teşhisi için doktorunuz şunları uygulayabilir:

Bartholin Kisti
Bartholin Kisti Tedavisi
 • Tıbbi geçmişiniz hakkında sorular
 • Pelvik muayene
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu test etmek için vajinanızdan veya serviksinizden bir salgı örneği alınması
 • Postmenopozal veya 40 yaşın üzerindeyseniz kanserli hücrelerin olup olmadığını kontrol etmek için kitle (biyopsi) testi

Bir kanser endişesi var ise, doktorunuz sizi kadın hastalıkları kanserlerinde uzmanlaşmış bir jinekoloğa yönlendirebilir.

Bartholin Kisti Tedavisi

Genellikle Bartholin kisti özellikle hiçbir belirti veya semptom göstermezse tedavi gerektirmez. Gerektiğinde, tedavi kistin büyüklüğüne, rahatsızlık seviyenize ve enfekte olup olmadığına bağlıdır, bu da apse ile sonuçlanabilir.

Doktorunuzun önerebileceği tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Sitz banyoları. Üç veya dört gün boyunca günde birkaç kez ılık su (sitz banyosu) ile doldurulmuş bir küvete uzanmak, küçük ve enfekte bir kistin kendi başına yırtılmasına ve boşalmasına yardımcı olabilir.
 • Cerrahi drenaj. Enfekte veya çok büyük bir kisti boşaltmak için ameliyat gerekebilir. Bir kistin drenajı lokal anestezi veya sedasyon kullanılarak yapılabilir. Prosedür için doktorunuz kistte küçük bir kesi yapar, boşalmasına izin verir ve daha sonra kesi içine küçük bir lastik tüp (kateter) yerleştirir. Kesi açık tutmak ve tam drenaj sağlamak için kateter altı haftaya kadar yerinde kalır.
 • Antibiyotikler. Kistin enfekte olması veya testin cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğunu ortaya koyması halinde doktorunuz bir antibiyotik reçete edebilir. Ancak apse düzgün şekilde boşaltılırsa, antibiyotiklere ihtiyacınız olmayabilir.
 • Marsupializasyon. Kistler tekrar eder veya sizi rahatsız ederse, bu prosedür yardımcı olabilir. Doktorunuz 1/4 inçten (yaklaşık 6 milimetre) daha kısa bir kalıcı açıklık oluşturmak için drenaj insizyonunun her iki tarafına dikişler yerleştirir. Takılan bir kateter, işlemden birkaç gün sonra drenajı desteklemek ve rekürrensin önlenmesine yardımcı olmak için yerleştirilebilir.

İlgili Link: Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ?

Nadiren, yukarıdaki prosedürlerle etkili bir şekilde tedavi edilmeyen kalıcı kistler için doktorunuz Bartholin bezini çıkarmak için ameliyat önerebilir. Cerrahi olarak çıkarılması genellikle genel anestezi altında bir hastanede yapılır. Bezin cerrahi olarak çıkarılması, işlemden sonra kanama veya komplikasyon riski taşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.