Sağlık Bilgi Kaynağı

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir

0 654

Uzmanlara göre günlük rutinimizde biraz özen göstererek ve birtakım kurallara dikkat ederek çok daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabiliriz.

 

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Yazın Bol Su Tüketin 

 

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu mikroplara karşı korumaya ve savunmaya dönük mükemmel bir mekanizmaya sahip. Düzgün çalışan bir bağışıklık sistemi, kişiyi, dışarıdaki zararlı bakteri, mikrop , mikrorganizma ve kanser hücrelerine karşı koruyor.

İç hastalıkları uzmanları bağışıklık sistemi zayıflayan insanların,Pek çok hastalığa karşı yakalanma riski yüksek guruplarda olduğunu söylüyor.

Bağışıklık sistemimiz doğuştan gelen ve hali hazırda devam eden doğal bağışıklık olmak üzere temelde iki parça üzerinden hareket eder ve bu iki sistem birbirini tamamlar.

Daha sağlıklı ve zinde bir hayat için bağışıklık sistemini güçlendirmek, oldukça önemlidir.

Uzmanlar , insan vücudunun uyku saatlerinde çok hızlı tedavi olduğunun altını çizerek , güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli ve kaliteli uykuyu şart koşuyor.Ayrıca düzenli yapılan ve kişiyi çok zorlamayan egzersizler bağışıklık sistemini güçlendirirken stres seviyesini de azaltır.

 

Sofranızdan Antioksidan İçeren Ürünleri Eksik Etmeyin 

 

turunçgiller, kırmızı dolmalık biberler, bademler, ayçiçeği tohumları, ceviz , fasulye , sarımsak , yeşil ve içinde antioksidan taşıyan kırmızı sebzeler muhakkak günlük porsiyonlarımızda yeterli ölçüde yer almalı. Düzenli ve dengeli beslenme de bağışıklık sistemi için önemli etkenlerden biridir. İnsan vücudu çeşitli karbonhidrat, protein, yağ, mineral, vitamin ve su gibi besin öğelerine ihtiyaç duyar.

 

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın 

 

Egzersiz ve spor kavramını muhakkak muhakkak yaşamınızın bir kenarında tutun. Araştırmalar, daha hareketsiz yaşam tarzı yaşayan insanların soğuk algınlığı veya diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yapacağınız spor aktivitesini seçerken sizi zorlayan sporlar yerine sürekli olarak yapabileceğiniz ve metabolizma yaşınıza uygun sporları tercih etmelisiniz

 

Probiyotik Yönünden Zengin Yiyecekler Tüketin 

 

Bağırsak florasının bozulması mikrop ve bakterilerin vücuda girişini kolaylaştırarak, vücudun savunma sistemini zayıf düşürebilir. Bu noktada bağırsak sağlığı için yararlı faydalı bakteri içeren probiyotik ürünler tüketmelisiniz. Rahatlıkla ulaşabileceğiniz probiyatik ürünler; ev yapımı tarhana, ev yapımı yoğurt, sirke ,turşu ve şalgamdır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.