Sağlık Bilgi Kaynağı

Bademcik İltihabı

0 713

Bademcik iltihabı sık karşılaşılan sağlık sorunları arasındadır. Bademciklerin tıptaki adına tonsil denmektedir. Bademciklerin enfeksiyonuna yani iltihaplanmasına ise tonsillit ismi verilmektedir.

Bademcikler, vücutta sağlık açısından oldukça önemli olan yapılardır. Yer olarak dilin arka kısmında boğazın her iki yanında yer alan yapılar olarak bilinmektedir.

Bademciklerin görevi ise ağız veya burun yolu ile vücuda giren bakteri, virüs gibi yabancı denecek mikroorganizmaları tutarak onlarla savaşmaktır.

Ancak bazen bademcikler bazı sebeplerle bakteri ve virüsleri yok edemezler ve bunun sonucunda mikroorganizmalar bademciklerin üzerinde çoğalırlar ve son aşama olarak tonsillit de denilen bademcik iltihabına neden olurlar.

Bademcik iltihabının ise ne olduğunu açıklamak gerekirse; bademciklerde meydana gelen birtakım apselerdir denebilir. İlgili Link : Kulak Çınlaması Nedir

Belirtileri olarak kişiler, boğazlarında şişme ve acıma hissederler. Aslına bakmak gerekirse bademcik iltihabı, vücudun oluşturmuş olduğu bir savunma mekanizması olarak da isimlendirilebilir. Mikroplar, ağız yoluyla vücuda yerleşir ve bademciklerde birikerek iltihap oluşumuna neden olurlar.

 

 Bademcik İltihabının Belirtileri Nelerdir?

 

Genel olarak iltihabın belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 

– Boğaz ağrısı

– Yutkunurken zorlanma hissi

– Kendini yorgun hissetme

– Sıcak basması, zaman zaman ateş görülmesi

– Ağızda koku

– Boğazda ve boyunda şişme

– Ses değişmesi

– Çocuklarda mide bulantısı ve kusma

 

 Bademcik İltihabı Neden Olur?

 

Bademcik iltihabı hastalığı incelendiğinde yaklaşık yüzde 75’ine virüslerin neden olduğu kalan yüzdelik dilime ise bakterilerin neden olduğu görülmektedir. Bu zararlı organizmalar aşağıda belirtilen şekillerde bulaşarak bademcik iltihabına neden olmaktadırlar:

 

– Hastalığı olan kişi ile yakın temasta bulunmak (sarılmak, tokalaşmak vs.)

– Hasta kişinin eşyalarını kullanmak

– Kirli gıdalar tüketmek ya da yemek yemeden önce el temizliğine dikkat edilmemesi

– Hayvanlara temas sonrası el temizliğine dikkat edilmemesi

– Kirli yüzeylere temas etmek (metro, otobüs, minibüs, tren)

 

 Bademcik İltihabının Teşhisi Ve Tedavisi Nasıl Olmalı?

 

Bademcik iltihabı bir kulak burun boğaz uzman doktoru tarafından çok basit bir fiziki muayene ile teşhis edilebilmektedir. Bu teşhis sonrasında takip edilen ve en sık uygulanan tedavi şekli ilaç tedavisidir. Bunlarla beraber hastanın ağrılarını kesmek için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da verilebilmektedir.

 

Ayrıca tedavi sürecine yardımcı olması, desteklenmesi açısından gün içinde bazı belirli aralıklarla gargara yöntemiyle boğaz temizliği yapmak, dinlenmek, sık ve bol sıvı tüketmek, hasta odasını nemli tutmak, sigara dumanından, temizlik ürünlerinden, banyo ve mutfak kimyasal ürünlerinden, parfüm, sprey şeklinde kullanılan kozmetik ürünlerinden uzak durmak bu evrede oldukça önemlidir. Bunlarla beraber bademcik iltihabı genellikle 1 haftada geçen bir hastalıktır. Ancak bu süre hasta kişinin bağışıklık sistemine göre uzayıp kısalabilmektedir.

 

Bademcik iltihabı eğer tedavi edilmezse çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Bunlar; kalp romatizması ve böbrek iltihabı gibi ciddi komplikasyonlar olarak sayılabilir. Bu sebeple iltihap belirtileri hissedildiği taktirde vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi ve akabinde uygun tedavinin alınması kişinin sağlık kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.