Sağlık Bilgi Kaynağı

Astigmat Testi Nedir Nasıl Yapılır?

0 17

Astigmat testi, gözün ön yüzeyindeki veya gözün içindeki doğal merceğin yüzeyindeki korneanın düzgün olmayan bir eğriliğinden kaynaklanan bir göz kusurudur. Sağlıklı bir gözde kornea ile lens arasındaki oranda mükemmel bir eğrilik ve yuvarlaklık vardır. Göze giren ışınlar gözün ön yüzeyindeki stratum corneumda kırılarak göz içi merceğinden geçerek retinaya odaklanır. Sonuç olarak görme fonksiyonu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir. Ambliyopik gözlerde, kornea veya göz içi merceği diğer kornealardan daha güçlü bir şekilde büküldüğünden, ışık retinaya çarptığında anormal şekilde bükülür.

Bu durum nedeniyle göze giren ışık tam olarak retinaya odaklanamaz. Sonuç olarak hem uzak hem de yakın nesnelerde ve etkilenen kişinin görüşünde bulanık görme oluşur. Astigmat, görüntünün retinanın önüne veya arkasına ve her iki noktada birden fazla kez düşebileceği bir kırma kusurudur. Yani gözde miyopta uzağı görme, uzağı görememede uzağı görme sorunu varsa astigmat testi  sorununda her iki mesafede de sorun olabilir.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmatizmanın en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Yakın, uzak ve orta mesafelerde bulanık görme, görmenin farklı noktalarında bozulma,
  • Okuma veya diğer aktivitelerden sonra göz yorgunluğu ve ağrıları, dikkat gerektiren görme bozuklukları,
  • Baş ağrısı,
  • Çift görme ağır vakalar ve şaşılık,
  • Gece araba kullanmada zorluk,
  • Işınların eşlik ettiği yazı ve ışıklı işaretlerin bulanık görmesi,
  • Gözleri kısmak istemesi,
  • Sık arpacık oluşumu
astigmat
astigmat testi

Astigmat Nasıl Görünür?

Bozuk gözlerde, kornea veya merceğin düzensiz eğriliği nedeniyle ışınlar normal olarak retinaya odaklanamaz ve kırma kusuru oluşur. Yani astigmatı olan kişiler uzağı ya da yakını ya da her ikisini birden göremezler. Baktıkları nesneleri ve şekilleri farklı şekilde gerilmiş ve karartılmış olarak görürler. Ayrıca geceleri parlak nesnelerin kenarlarında ışık huzmeleri görürler. Ancak astigmat belirtileri arasında görsel bozulma hastalığın öne çıkan özelliğidir.

Astigmat Neden Olur?

Astigmatizma genellikle doğuştandır. Ancak çeşitli göz ameliyatlarından sonra ve göze gelen travmalardan sonra da ortaya çıkabilir. Bir başka olası neden, korneanın giderek incelmesi ve gözün en dış kısmının şişkin hale gelmesiyle ortaya çıkan keratokonustur. Bu, yakın ve uzak görüşlülükten daha az yaygın bir kırılma problemidir. Loş ışıkta kitap okumak, yakından televizyon izlemek gibi miyop ve uzağı görememe gibi çeşitli görsel aktiviteler nedeniyle ilerlemez. Astigmat, gözün ışığı retinaya odakladığı bir kırma sorunudur. Göze giren ışığı kırarak ve retinaya odaklayarak görme işlevini yerine getiren kısımlar kornea ve mercektir. Kornea, gözün en dış tabakasını oluşturan ve gözün ön yüzeyini kaplayan saydam tabakanın adıdır.

Gözün iç kısmının farklı germe hareketleriyle uzak ve yakın nesnelere odaklanmamızı sağlayan yapısı göz merceğidir. Normal kornea yuvarlak ama eliptik ise lens ve korneanın çapları eşit olmaz. Bunun sonucunda göze giren ışık düzgün bir şekilde kırılamaz ve retinada iki farklı görüntü oluşur. Bu iki farklı görüntü retina ile örtüşür ve hem yakın hem de uzak nesneler için bulanık görme ile sonuçlanır.  Astigmatizma derecesi genellikle 0.25 ile 4 arasında değişir. 4 ve üzerinde başka bir görme sorunu olabilir.

Astigmat Nasıl Teşhis Edilir?

Bir göz doktoru, ayrıntılı bir göz muayenesi ve astigmat testi yaparak,  astigmatı tespit edebilir. Astigmat testi, gözün ışığa odaklanma durumu ölçülerek hastanın görüşünü iyileştirmek için ihtiyaç duyulan optik materyali belirlemek için yapılır. Bu karar verilirken aşağıdaki testler ve sınavlar kullanılmıştır. Görme testi, tanı ve tedavi sürecinin ilk aşamasında gerçekleştirilir. Bu, astigmat teşhisi etmeye yardımcı olan rutin bir testtir. Test sırasında kişiden belirli harfleri ve işaretleri 20 fit mesafeden okuması istenir. Payda azaldıkça görme keskinliği de azalır.

Göz doktoru bir refraktör kullanarak hastanın gözlerinin önüne bir dizi lens yerleştirerek ışığın odağını ölçer. Ölçümler retina merceği adı verilen ışıklı bir sap ile yapılır. Kişiye farklı harf ve işaretler gösterilerek kişinin verdiği cevaplara göre astigmatın derecesi teşhis edilir ve kişiye en net görüşü sağlayan optik malzeme belirlenir. Ayrıca göz doktoru phoropter aracılığıyla hastanın kornea eğriliğini ölçer. Göz doktoru kornea üzerinde bir ışık çemberi odaklar ve ışığın yansımasını ölçer. Ayrıca kornea topografisi de kullanılabilir. Böylece korneanın şekli ortaya çıkar ve yüzeyinin belirli bölgelerinin eğriliği ölçülür. Bu ölçüm sayesinde hastanın kontakt lens takmaya uygun olup olmadığı da belirlenebilir.

astigmat testi
astigmat tedavisi

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

18 yaşından önce astigmat tedavisi için hiçbir ameliyat uygun değildir. Göz doktorunuzun uygun görmesi halinde 2 torik lense kadar birçok astigmat türü düzeltilebilir. Daha yüksek sayılar için daha sert yapılı lensler kullanılır.  Astigmatı tedavi etmek için kontakt lens kullanımı uzağı görememe ve uzağı görememe kadar etkili değildir. Bu kornea yapısı ile ilgilidir. Hastanın korneası kubbe şeklinde ve kavisli olduğu için farklı göz hareketlerinden dolayı görme kalitesinde dalgalanma olabilir.

Astigmat tedavisi için gözlük kullanımı ana tercihtir. Astigmat camlarında özel silindirik mercek bulunur. Bu lens, hastanın görme alanının belirli bölümlerinde daha güçlü ve net görüş sağlamak için kullanılır. Astigmatı düzeltmek için lazerle göz ameliyatı, gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen 18 yaş üstü hastaların tercih edebileceği bir işlemdir. Lazer yöntemleri ile hastalık kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Bu yaklaşımda göz sayımlarının %100 sıfırlanacağının garantisi olmamakla birlikte, hastaların büyük çoğunluğunda gözlük ve kontakt lens ihtiyacı ortadan kaldırılarak net görme sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.