Sağlık Bilgi Kaynağı

Asiviral Krem

0 279

Asiviral krem 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde uçuk tedavisinde kullanılan bir krem türüdür. Uçuk virüsün baskılayarak üremesini ve yayılmasını durdurur.

Asiviral Krem Nedir?

Asiviral krem antiviral ilaçlardan bir tanesidir. İki tipi bulunan herpes virüsüne saldırarak etkisini gösterir. Birinci tip herpes virüsü genellikle ağız çevresinde bulunur ve uçukların olağan nedenidir. Bunun yanında genital bölgede görülen herpes vakalarının yarısına da yine tip 1 herpes virüsü neden olur. Tip 2 herpes virüsü ise çoğunlukla genitalherpese neden olur.

Ancak nadiren de olsa uçuklara neden olduğu durumlarda vardır. Asiviral krem herpes virüsünü öldüremez ancak çoğalmasını engelleyerek durumun daha kötüye gitmesini engeller. Belirtilerin başlamasının akabinde doktor gözetimi ile bu kremi kullanmak semptomların süresini kısaltırken aynı zamanda şiddetini de azaltacaktır.

Asiviral Krem Hangi Durumlarda Kullanılır?

Asiviral krem genel olarak uçuk ve ateş kabarcıklarının tedavi edilmesinde kullanılır. Kullanıldığı bölgede virüslerin üremesini durdurarak kısa zaman içerisinde kişinin sağlığına kavuşmasını sağlar. Asiviral krem uygulandığı bölgede yaraların iyileşmesini hızlandır ve karıncalanma, yanma, ağrı, kaşıntı gibi semptomların azaltılmasında da etkin rol oynar. Antiviraller olarak bilinen bir ilaç sınıfına ait olan Asiviral krem virüsün büyümesini ve oluşumunu engellemek suretiyle etkisini gösterir. Ancak virüsü tedavi etmez ya da başka bir kişiye geçmesini engellemez.

Asiviral Krem Kullanımı Nasıldır?

Asiviral krem eczanelerden reçete ile temin edilebilir. Bu kremin karıncalanma, kızarıklık, yanma gibi enfeksiyonun ilk belirtilerinde kullanılması son derece büyük önem arz eder. Krem uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra ellerin sabunlu suyla yıkanarak temizlenmesi gerekir. Uygulama yapılmadan önce enfeksiyondan etkilenen bölgeler dikkatli bir şekilde temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Bu işlemlerin ardından krem uygulanır. Kızarıklık olan bölgeler, karıncalanma, yanma hissi olan bölgeleri kaplayacak şekilde uygulanması maksimum fayda sağlanması konusunda son derece önemlidir.

Asiviral kremin sadece cilt üzerine uygulanması uygundur. Aksi takdirde istenmeyen farklı sağlık problemleri oluşabilir. Gözlere, buruna, ağız veya vajina içerisine uygulanması son derece sakıncalıdır. Bu bölgelere teması halinde ise bol su ile temizlenmeli ve en kısa sürede bir uzmana muayene olmak olunmalıdır.

Asiviral Krem Sivilce Sorunlarına Çözüm Olur Mu?

Asiviral krem uçuk diğer adıyla herpes virüsünün neden olduğu enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kullanılır. Sivilceler üzerinde ise herhangi bir etkisi bulunmaz.

Asiviral Kremin Olası Yan Etkileri

Asiviral kreminde tıpkı diğer ilaç türlerinde olduğu gibi etken maddesine karşı duyarlı olan kişilerde yan etkileri görülebilir. Bu etkilerin görülmesi durumunda kremin kullanımı durdurulmalı ve en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Asiviral kremin olası yan etkileri deride hafif kuruma, dökülme, eritem, dudak kuruluğu, dudakların çatlaması ve kaşıntıdır. Bu yan etkilerin hepsi son derece ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilerden birinin oluşması Asiviral kreme karşı ciddi bir alerji olduğu anlamına gelir. Bu durumda acil bir tıbbi müdahaleye ya da hastaneye yatırılmaya ihtiyaç olabilir.

Asiviral Krem Nasıl Kullanılır
Asiviral Krem Kullanımı

Asiviral Kremin Genital Herpes Tedavisinde Kullanılması

Asiviral kremin doktor kontrolü altında kullanılması son derece önemlidir. Kremin hasta tarafından kullanılıyor olması farklı kişilere herpes virüsü bulaştırmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle parterinize uçuk bulaştırma riskini en aza indirgemek için güvenli seks uygulamalarının takip edilmesi son derece önemlidir. Bunun için lateks ya da poliüretandan yapılmış olan prezervatif kullanmak en doğru seçenektir. Ancak en doğru olan tedavi süresince partnerinizle cinsel ilişkiye girmemektir.

Asiviral Krem Ne Kadar Süre Kullanılır?

Asiviral kremden etkili sonuç alınabilmesi ve hastalığın en kısa zamanda bertaraf edilebilmesi için düzenli kullanımı son derece önemlidir. Kremin dört gün boyunca ve günde beş kez uygulanması son durumunda en etkili sonuçlar alınır. Tedavi sürecini etkileyen bir diğer faktör ise erken zamanda tedaviye başlanmasıdır. İlgili Link: Fucicort Krem

Semptomların görüldüğü anda tedaviye başlamak tedavi sürecini de oldukça kısaltmaktır. İlacın 12 yaş altında olan çocuklarda kullanımı istenmeyen sonuçlar doğurabileceği gibi 12 yaşında olan ergen bireyler için ise kullanım dozu yetişkinler ile aynıdır.

Asiviral Krem Kullanmadan Önce Doktora Verilmesi Gereken Bilgiler Nelerdir?

Doktorların en etkili tedaviyi uygulayabilmesi için tıbbi durum detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Hatanın çok kolay bir şekilde hastalanıyor olması, hamile olması ya da kalmayı planlıyor olması, emziren bir anne olması gibi durumlar detaylı bir şekilde doktora anlatılmalıdır. Asiviral kremin sizin için uygun tedavi yöntemi olup olmadığına doktor sizin sağladığınız veriler ışığında karar verecektir. İlgili Link: Volteren Krem

Asiviral Kremin Saklanma Koşulları Nelerdir?

Asiviral Kremin çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması son derece önem arz eder. Bilhassa küçük çocukların ulaşması ve kremle teması halinde çeşitli tıbbi sorunlar oluşabilir. Kremin 25 derece altında ki oda sıcaklığında saklanması gerekir. Bu sıcaklık değerlerinin üstündeki sıcaklıklarda kremde bozulmalar yaşanabilir. Asiviral kremin son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanılması gerekir. Tarihi geçmiş ya da ambalajında bozulmalar olan ürünlerin kullanılması sakıncalıdır.

Asiviral Kremin Kullanılamayacağı Alanlar

Asivrial kremin son derece etkili bir ürün olması iyileşen hastaların bu kerimi çevresine tavsiye etmesi sonucunu doğurur. Buna bağlı olarak kremin farklı sağlık sorunları üzerinde etkili olup olmadığı sürekli olarak araştırılır. Araştırma yapılmadan en sık bu kreme başvurulan hastalıkların başında ise aft, siğil ve sivilceler gelir. Ancak Asiviral krem bu sağlık problemleri üzerinde etkili değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.