Sağlık Bilgi Kaynağı

Aşırı Terleme Nasıl Önlenir

0 706

Vücudun ısısı arttığında ter bezleri uyarılarak sıvı salgılanması söz konusu olur ki bu terleme adı altındadır. Terleme ile birlikte kişide rahatsızlık duygusunun yanı sıra kötü koku faktörü de ortaya çıkar ki bu durum sosyal hayat içerisinde en rahatsız edici kısmıdır. Her sağlıklı insanın terlemesi gibi doğal bir durum yoktur. Terleme egzersiz yapıldığında, stresli olunduğunda, sinirli olunduğunda da artış gösterir. Bütün bunların yanı sıra aşırı terleme halleri tedavi edilmesi gereken durumlardır.

 

Aşırı Terlemeyi Önlemenin Yolları

 

Bazen terleme bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple özellikle aşırı terlemelerde mutlaka tetkikler yaptırılmalı ve tedavi aşamasına geçilmelidir. Ter bezlerini sürekli tetikleyen sinirler bloke edilerek terleme miktarı azaltılabilir. Terlemenin nedeni olan sempatik sinirler kesilip çıkarılarak bu durum azaltılır. İlgili Link : Bademcik İltihabı 

 

Bir kişide tiroit bezleri aşırı çalışıyorsa bu da aşırı terlemeye yol açar. Kalp hastalıkları ile ilgili sorunu olan birinde de terleme oluşur. Kadınlarda menopoz dönemleri terleme ile kendini gösterir. Hastalıklar zamanında vücut aşırı terleme ile belirti verir.

 

Günlük yaşamda her bireyin kişisel hijyeni sonrasında kullandıkları kimyasal deodorantlar gün içerisinde terleme önüne geçer. Ancak terlemenin aşırı olduğu halleri yaşayan biri için bu ürünler yeterli olmaz. Bu noktada da önerilen botoks enjeksiyonları ile aşırı terleme olan bölgelere uygulama yapılmasıdır.

 

Ter Neden Kokar?

 

Ter yenilen içilen her besinden, hastalık sebeplerinden, kullanılan ilaçlardan, hormonların durumundan, duygusal tepkimelerden dolayı yaşanır ve etrafa kötü koku yayar. Ter en çok koltuk altından ve ayaklardan gelir. Aşırı terleme durumu kesinlikle bir belirti olabileceğinden kontrol ettirilmelidir.

Cerrahi bir teknik kategorisinde olmayan botoks enjeksiyonu aşırı terleme sorunu ile başa çıkamayanların kurtarıcısıdır. Botoks enjeksiyonu sayesinde ter bezlerinin çalışmasını tetikleyen ter sinirlerinin hareketi kısıtlanmaya alınarak engellenir.

 

Özellikle koltuk altı terlemeleri kadın erkek büyük bir sorun teşkil ettiğinden botoks yardımcı bir tedavi şeklidir.  Bu durumun dışında terlemek insan vücudunun doğal bir tepkisi olduğundan bunu engellemek için kişisel hijyene, anti bakteriyel temizlik malzemeleri tercih etmeye, terletmeyen kumaşlardan üretilmiş olan kıyafetler giyme, stresten mümkün olduğunca uzaklık, beslenme şekline dikkat etme ile terlemeye engel olunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.