Sağlık Bilgi Kaynağı

Aşırı Terleme Çözümü

0 637

İnsan vücudunun mükemmel düzeni içerisinde ısı akımının dengesini sağlayan fonksiyonlardan biri de terlemedir. Vücutta oluşan toksin denilen maddelerin artmasıyla vücuttan atılmasına da katkı sağlamaktadır. Bazı durumlarda terleme oranının arttığını gözlemleyebiliriz. Bunları sıcak havalar, egzersiz ve fazla hareket hali, heyecan, kaygı ve stres gibi durumlar olarak adlandırabiliriz.

Vücudumuzun fizyolojik fonksiyonlarından olan terleme, bazı kişilerde çok yoğun yaşanarak ciddi anlamda bir sorun olarak görülmektedir. Bunu bir hastalık olarak kabul etmekteyiz. Hiperhidrozis adı verilen bu hastalıkta, herhangi bir sebep olmaksızın el, koltukaltı, ayaklar, boyun, alın gibi belli bölgelerinde çok yoğun şekilde terleme görülmektedir.,

 

Sosyal hayatı yüksek oranda etkileyen bu sorunda bireylerin özgüven sorunları, iletişim problemleri, çalışma hayatında sorunlar yaşamasına sebep olduğu bilinmektedir. Örneğin terlemenin ellerinde yoğun olan insanların, insanlarla tokalaşmasından tutunda bilgisayar ve elektronik cihaz kullanımında yaşadığı pek çok sorunu sıralayabiliriz. Bunun cerrahi bir tedavisi olduğu ve başarı oranının da çok yüksek olduğunu da söylemek mümkündür. Bu tedavilerde medikal, cerrahi ve cerrahi dışı dediğimiz metotlar uygulanmaktadır.

 

Örneğin bu yöntemlerden biri ETS adını verdiğimiz cerrahi küçük bir operasyondur. Koltuk altından 1 cm açılan estetik bir kesi ile hem koltuk altı hem ellerdeki terleme kontrol altına alınabilmektedir. Hasta operasyon sonrası hemen taburcu olup, çok kısa bir süre de hayatına geri dönebilmektedir. 18 yaş üstüne uygulanan bu yöntemde başarı oranı %95 gibi güzel bir paydadadır.

 

  Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir ?

 

 

Terleme bazen genel bir sistemik hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklar enfeksiyon hastalıkları olabileceği gibi ateşle beraber görülen guatr rehatsızlıkların dada aşırı terleme görülür. Ayrıca solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler sistem hastalıkları, ve diyabet sorunlarının pek çoğunda genellikle terleme septomları görülür.

Lokal terleme adı verilen el, ayak, koltuk altı ve yüz terlemeleri, sempatik hiperaktiviteye bağlı olarak gelişen sebebi belirsiz terlemelerdir. Bu tip terleme tipinde sorun lokal olarak görülür. Kasık bölgesi ve koltuk altında sıklıkla görülür.

 

Hangi Terleme Aşırı Terleme Kabul Edilir ?

 

Kişiyi rahatsız eden ve gündelik yaşamını olumsuz etkileyen her terleme aşırı terleme kabul edilir. Bazı hastalarda rahatsızlık düzeyi kıyafeti ıslatan hafif bir nemken, bazılarında iç çamaşırın ıslanacak kadar terlemesi olabilir. En sık rahatsız eden terleme tiplerinden biri ellerde görülen terlemedir. Sosyal hayatın içinde ellerimizi çok sık kullandığımızı ve insanlarla ellerimiz aracılığı ile temas ettiğimizi düşünürsek  elde oluşan terleme herkes için oldukça rahatsız edicidir. İlgili Link ; Aşırı Terleme Nasıl Çözülür

 

Aşırı Terleme Tedavisi

 

Terleme günümüzde sosyal bir sorun ve problemdir. Toplum içinde herhangi bir aktivite sonrası aşırı terleme kişiye kendini kötü hissettireceği gibi kişiyi çevresine karşı zor duruma sokacaktır. Aşırı terleme sorunları için cerrahi dışı pek çok yöntem mevcuttur. Özellikle son yıllarda uygulanan botoks tedavileri bölgedeki ter bezlerini bloklamak konusunda oldukça başarılıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.