Sağlık Bilgi Kaynağı

Apireks

0 1.141

Apireks, vücutta solunum sisteminden kaynaklı hastalıklardan meydana gelen ağrıların giderilmesinde faydalı olan ilaçtır. İltihap giderici ve kortizon içermeyen tablettir. Grip, sinüzit, soğuk algınlığı gibi durumların oluşturduğu burun tıkanıklığı ve vücutta oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılır. Ağız yolu ile alınan bu ilaç, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Apireks Nedir?

Apireks, solunum sistemi üzerinde faydalı olan ağrı kesici ateş düşürücü bir ilaçtır. İltihap giderici ve kortizon içermez. İçeriğindeki etkin maddeleri pseudoefedrin ve ibufrofendir. Apireks’in etkin maddesi olan ibuprofen, NSAİİ olarak tanımlanan non-steroid antiinflamatuvar (steroid olmayan iltihap giderici) bir ilaç grubuna aittir. Apireks, ibufrofen içerdiği için, ağrı kesici özelliği vardır. Apireks’in diğer etken maddesi olan pseudoefedrin güçlü bir anti-histaminiktir. Bu sebepten dolayı vücudun ve hastalığın meydana getirdiği tüm yan etkileri minimum düzeye indirir.

Apireks, vücutta oluşan ağrıları gidermede kullanılır. Özellikle grip, sinüzit, soğuk algınlığı durumlarında buna bağlı olarak gelişen ateşlenme, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve bu tip hastalıklara bağlı oluşan ağrıların giderilmesi için kullanılır. Apireks, vücutta ağrıya sebep olan hormonları azaltır aynı zamanda iltihap oluşumunu engelleyerek hastalığın ilerlemesini durdurur. Çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı olan juvenil artrit belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

Apireks Ne İşe Yarar? 

 • Apireks, ağrı kesici, ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Apireks, solunum sistemi üzerinde etkileri vardır.
 • Apireks, solunun yolu hastalıklarından kaynaklanan (grip, sinüzit, nezle) rahatsızlıklardan meydana gelen burun tıkanıklığı giderme, baş ağrılarını giderme, burun tıkanıklığı sorununu geçirme etkileri vardır.
 • Apireks, solunum yolu hastalıklarına bağlı vücutta oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılan ilaçtır.
 • Apireks, vücutta iltihap oluşumunun önüne geçerek hastalığın ilerlemesini durdurur.
 • Apireks, vücutta ağrıya sebep olan hormonları azaltarak hastanın iyileşmesini sağlar.
 • Apireks, güçlü bir anti-histaminik olduğu için, vücudun ve hastalığın yarattığı bütün yan etkileri en az düzeye indirerek hastanın rahatlamasını sağlayan ilaçtır.

Yetişkin bireyler günlük 2 tablet alarak ilaca başlayabilir, 12 yaşın altında olan çocuklar Apireks kullanmamalıdır. 12 yaş üzerindeki çocuklar ise doktor kontrolünde günde 1 veya 2 tablet alabilirler. Hamilelik döneminde Apireks tablet kullanılmamalıdır fakat çok gerektiği durumlarda yine kişi doktoruna danışarak bu ilacı küçük doz şeklinde kullanmalıdır.

Yaşlı bireyler ise bir hekime danışarak Apireks tableti kullanmalıdır. Hekiminin önerdiği miktarda ilaç alımı olmalıdır.

Apireks Yan Etkileri

Apireks Nedir

 • İlaç alındıktan sonra nefes darlığı oluşması durumlarda
 • Görmede herhangi bir problemin oluşmuş olmasında
 • Göz kapakları, ağız, dil, yüz ve boğazda şişme durumu görülürse
 • İdrarda yanma ve idrarı zor yapma gibi durumların oluşmasında
 • Ciltte aşırı şekilde yanma, kaşıntı ve döküntü gibi alerjik durumlarda
 • Halüsinasyonlar görme halinde
 • Tansiyon düşmesi yaşanırsa
 • Kalp atım ritminin hızlanması ve çarpıntı gibi durumlar gözlemlenirse
 • İdrarda kan görülmesi durumunda
 • Kan kusma gözlemlendiğinde
 • Baş dönmesi yaşandığında
 • Böbrek yetmezliği ve ayaklarda şişmeye bağlı problem olduğunda

Sarılık ve karaciğer iltihabı gibi problemlerle karşılaşılırsa ilaç alımı hemen durdurulmalı, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Doktor gözetimi altında hastanın sağlık durumu takip edilmelidir.

Apireks Cold Nasıl Kullanılır 

Apireks Cold etkin maddesi her bir tablet 200 mg ibuprofen ve 30 mg psödoefedrin hidroklörür içerir. Apireks Cold, 10, 24 ve 30 tabletlik blister ambalajlarında satışa sunulan bir ilaçtır. Apireks Cold’un etkin maddesi olan ibuprofen, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır. Pseudoefedrin burun ve sinüslerde (yani burun boşluklarında) oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan dekonjestan bir ilaçtır.

Solunum yollarında meydana gelen hastalıkların (grip, soğuk algınlığı, sinüzit durumundan kaynaklı burun tıkanıklığı, vücutta ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları ve diğer ağrılar için kullanılır. Apireks Cold vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak iltihabın giderilmesinde kullanılan ilaçtır. İltihabın giderilmesi sonrasında vücutta oluşan ağrıyı dindirir ve ateşin düşmesini sağlar.

Bazı durumlarda vücuttaki ateş ve ağrıyla beraber burun tıkanıklığı da görülebilir. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sonucunda meydana gelen burun tıkanıklıklarını, burundaki damarları büzmek (daraltmak) yoluyla rahatsızlığı gidermesinde faydalı olur.

Apireks Cold ‘u doktor kontrolünde olmadan kullanılacaksa günde sabah, öğlen, akşam olmak üzere 3 tablet kullanabilir.

12 yaş ve üzeri çocuklarda Apireks Cold kullanımı günde1 veya 2 tablet olarak alınmalıdır. 12 yaşın altında olan çocuklar ise Apireks Cold kullanmamalıdır.

Yetişkin bireyler günlük olarak 2 tablet Apireks Cold kullanmalıdır.

Yaşı ilerlemiş kişilerde ise bu ilaç olabildiğince az dozda olmalı, 60 yaş ve üzeri kişilerde ise ilacın içeriğinde bulunan pseudoefedrin etkin maddesi nedeni ile kullanmamakta fayda vardır.

Hamile kalmayı düşünen kadınlar Apireks Cold kullanmamalıdır.

Hamilelik zamanında genel olarak kişilerin ilaç kullanması doktorlar tarafından kabul görmediğinden dolayı çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Eğer ilaç mutlaka kullanılması gerektiği zamanlarda mutlaka bir doktor kontrolü altında Apireks Cold küçük doz şeklinde kullanmalıdır. İlgili Link: Kara Merhem

Emzirme dönemindeki kadınların ise Apireks Cold kullanması değişkenlik gösteren bir durumdur.  Bebeğe etkisi değişkenlik gösterdiği için bir hekime danışıp karar verip daha sonra kullanılması gerekir.

İlaç kullanımına başlamadan önce mutlaka doktora başvurulup daha sonra doktorun önerdiği dozda ilaç kullanımına başlanmalıdır.

Apireks Cold Kullanma Talimatı 

Ağrı kesici, ateş düşürücü olan Apireks Cold, aynı zamanda vücutta oluşan iltihabın giderilmesi için kullanılır. Apireks Cold, ağız yolu ile alınır.

Apireks Cold’u kullanamayacak kişiler ise, bu ilacın içeriğinde bulunan maddeye karşı herhangi bir duyarlılığı olanlar, şiddetli karaciğer hastalığı olanlar, şiddetli böbrek yetmezliği sorunu olanlar, iltihabi bağırsak hastalığı olanlar, yüksek tansiyon ve koroner arter problemi olanlar ilacı kullanmamalıdır. İlgili Link: Mantazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

12 yaş altı, hamiler ve yaşlı bireyler ve emziren anneler doktorlarına danışıp, daha sonrasında doktorun önerdiği şekilde kullanmalıdırlar. Genelde ilacın içerisinde yer alan psödoefedrin maddesinin anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Bu sebeple Apireks Cold’un hamilelik döneminde gerek kalmadıkça içilmemesi gerekir.

Apireks Cold ‘u kullandıktan sonra herhangi olumsuz bir durumla karşılaşıldığında, baş dönmesi, el, yüz, ayak, dil, boğaz şişmesi, kan kusma, kulak çınlaması, vücutta şişkinlik, ödem, hırıltı gibi durumlar görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

Web sitemizde yayınlanan merhem, krem, sabun, jel ürünlerini kullanırken alerjik reaksiyon göstermemek için doktorunuzun yönlendirmesini dikkate alın. Unutmayın ki ilaç kullanımı ancak Dr reçetesi ile yapılmalıdır. Sitemizde bu alanda gördüğünüz tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Bu tarz ürünleri kullanmak sizin kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım sonucunda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda saglikguncel.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.