Sağlık Bilgi Kaynağı

Aort Yırtılması Nedir?

0 578

Aort anevrizması ya da aort yırtılması olarak bilinen rahatsızlık çok nadir görülen bir rahatsızlık olsa da ölümcül bir durumdur. Aort damarı vücutta yer alan en büyük atar damar olarak bilinir. Kalpten çıkan kanın tüm vücuda yayılmasını sağlayan en önemli damar türü aort damarı olarak bilinir. Ana damar olarak da adlandırılan bu damar, bir hasar aldığı zaman oldukça zorlu bir süreç başlamış demektir. Hem tedavisi zor olan hem ameliyatı zor olan aort yırtılması ölümcül bir şekilde sonuçlanabilir.

Ana damar olarak bilinen aort damarı üç katmandan oluşan bir damar türüdür. İlk katmanında kanın akmakta olduğu kısım yer alıyor. Bu nedenle oldukça önemli bir damar olan aort damarında, ani bir hareket sonucunda, bir kaza sonucunda yırtılma meydana gelebilir. Bu yırtılma bir diğer adıyla damarın en dış katmanında patlama meydana gelmesi olarak da bilinir. Eğer bu duruma çok acil bir şekilde müdahale edilmezse, aort damarı yırtılan kişiler 48 saatlik bir süre sonucunda ne yazık ki hayatlarını kaybederler.

 

Aort Damarı Yırtılması

 

Aort diseksiyonu olarak tıbbi bir şekilde adlandırılan aort damarı yırtılması aynı zamanda damar patlaması olarak da bilinir. Vücutta yer alan en büyük ve en ana damar olduğu için, hasar aldığı zaman çok acil bir şekilde müdahale edilmesi gereken bir damardır. Aksi takdirde kısa süre içerisinde ölümle sonuçlanır. 40 yaşın üzerindeki bireylerde daha riskli bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

Aort Damarı Yırtılması Belirtileri

 

Aort Yırtılması Belirtiler

Eğer aşamalı olarak meydana geliyorsa, aort damarı yırtılması belirtileri kendisini hafif hafif hissettirebilir. Damar içinde gerilimler başlar, tansiyonda yükselme meydana gelir, damar kesecikler oluşmaya başlar ve damar geniş bir hâl alır. Çok nadiren karşılaşılan vakalardan biri olsa da ölümcül bir şekilde sonuçlandığı için çok ciddi bir vaka olarak da kabul edilir.

Her yaşta insanda görülmesi de oldukça olağandır ancak 40 yaş ve üzerinde daha sık görülme olasılığı vardır. Erkek bireylerde de kadın bireylere oranla daha fazla meydana gelebilir. Sigara ve alkol gibi ürünler bu durumu tetikleyen ürünlerdir. Aort damarı yırtıldığı zaman o bölgede bıçak kesiği gibi şiddetli bir ağrı ve acı meydana gelir. Özellikle de ani bir göğüs ağrısı ve ani bir sırt ağrısı en belirgin semptomları arasında yer alıyor. İlgili Link: Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkiler 

 

Aort Damarı Yırtılırsa Ne Olur?

 

Aort damarı yırtıldığı takdirde, acil müdahale edilmeze ve doğru tedavi uygulanmazsa 48 saat içerisinde hayati tehlike başlar ve kişi hayatını kaybeder. Oldukça üzücü ve ciddi bir şekilde hayata gözlerini yumar. Ancak ölümle sonuçlanmayan vakalarda ise genellikle kalp krizi, felç ve organ yetmezliği gibi hastalıkları da beraberinde getirdiği bilinir.

Tüm vücuda kanın en verimli şekilde taşınmasına olanak sağlayan aort damarı yırtıldığı takdirde ciddi boyutlarda kan kaybı ve iç kanama meydana gelebiliyor. Bu nedenle organlara, yırtılan bölgeye ölümcül sonuçlar doğurabilecek kadar kan birikimi meydana geliyor.

 

Aort Damarı Yırtılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Aort damarında yırtılma ya da patlama meydana gelen kişiler acilen ameliyata alınırlar. Ameliyatta yırtılan damar, suni bir diğer damarla değiştirilir. En erken şekilde müdahale edildiği takdirde, hastanın hayatının kurtulma olasılığı çok daha yüksektir. Ameliyat sonrasında ise tedaviye bağlı olarak göğüs hastalıkları ve sırt hastalıkları gibi farklı hastalıklar meydana gelebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında her harekete dikkat edilmeli, stres ve öfkeden uzak durulmalı ve olabildiğince sakin yaşanmalıdır. İlgili Link: Lupus Hastalığı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.