Sağlık Bilgi Kaynağı

Antiseptik Nedir?

0 630

Mikropların insan, hayvan ve bitkilerin doku yerlerine yerleşerek hastalığa neden olmasına sebep olan bakteri, virüs ve mantar gibi hücre canlılarını yok etmek için antiseptik solüsyon kullanılmaktadır. Antiseptik daha çok günümüzde dezenfektan ve antibiyotik gibi farklı isimler verilerek maddeler bu amaç sayesinde geliştirilmiştir. Fakat mikrop öldürücü diye bilinen bu maddelerin özellikleri ve kullanım alanları çok farklıdır.

Genellikle günlük hayatta antiseptik olan maddeleri vücutta bir yerde enfeksiyonu gidermek veya yok etmek amacı uygularız. Bu uyguladığımız madde ise daha çok antimikrobiyal kimyasaldır. Günümüz koşullarında bu kimyasal ürün en çok medikal yerlerde ve yaşadığımız hayatta fazlasıyla kullanılmaktadır. Mikropların çoğalmasını ve her yere yayılmasını antiseptikler engel olur. Bunun yanı sıra dezenfektanlar ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Çünkü çok ağır olduğu için ölümcül bir etkiye sahiptir. İlgili Link: Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Antiseptiklerin birçok kullanım şekli bulunmaktadır. Özellikle solüsyon, jel ve krem gibi çeşitleri ile üretilmektedir. Bunlara örnek olarak günlük hayatta en çok kullandığımız antiseptikler ise alkol, batikon ve oksijenli su olarak yerini almaktadır. Bu ürünlerin ise en fazlaca kullanıldığı yerler ameliyat ve ilk yardım yerleridir.

Son zamanlarda çok fazla hasta olan kişiler ve salgınların artması sebebi ile medikal yerlerde oldukça fazla kullanılmasının yanı sıra bu kimyasal ürünler günlük hayatta da herkes tarafından fazla talep görülüp kullanılmaya başlandı. Özellikle herhangi bir şeye elimizi sürdüğümüzde veya market alışverişi gibi durumlarda hemen hemen herkesin çantasında bu tarz kimyasallar bulunmaya başladı. Bu kimyasallar sayesinde mikroplar hiçbir şekilde çoğalamaz ve yayılmaz böylelikle insanlara bulaşması engellenir ve hastalığın çoğalarak salgının büyümesine karşı bir önlem alınır.

 

Antiseptik Solüsyon Nedir?

 

Antiseptik Kullanımı

 

Günümüzde hastanelerde ve kaza gibi büyük bir durumda yaraların temizlenmesi için antiseptik solüsyon maddeler kullanılmaktadır. Solüsyon sayesinde yaraların en iyi bir şekilde temizlenmesi sağlanır. Bu durum sayesinde mikropların yoğun olduğu bölgelere uygulanarak zararlı organizmaların çoğalmasına engel olunur. Bunun yanı sıra antiseptikler kimyasal içerdiği için hiçbir şekilde uzman biri tarafından verilmeden kullanılmamalıdır.

Her yara veya durum için değişik ve farklı antiseptik tercih edilip kullanılabilir. Çünkü her kimyasal içerikli solüsyon birbiriyle uyum içerisinde değildir.  Günlük hayatta en çok kullanılan solüsyonlar ise;

Batikon: Oldukça geniş kapsamlı bir kullanım sağlamaktadır ve çok fazla tercih edilen solüsyonlardan birisidir. İlk yardım sırasında en çok küçük yara bölgelerine batikon uygulanır. Ayrıca jinekolojik müdahaleler için cerrahi işlemlerden dolayı cilt ve mukoza bölgesinin en iyi şekilde dezenfekte edilebilmesi için kullanılır. Bir diğer antiseptik solüsyon ise;

Etil alkol: %70 oranında bir çözeltiye sahip olduğu için yaralarda antiseptik solüsyon olarak kullanılmaktadır. Solüsyon doğru ve dikkatli bir şekilde kullanıldığı taktirde iki dakika içinde cilt yüzeyindeki bakterilerin %90 oranındaki kısmı yok olabilir. Bunun yanı sıra içeriğinde alkol bulunması sebebi ile açık yara ve mukozada kullanımı oldukça tehlikelidir. Bu nedenle dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir.

Oksijenli Su: Yaraların temizlenmesi için en büyük etkiye sahip olan bir diğer solüsyon ise oksijenli sudur. Ayrıca oksijenli suyu gargara ve boğaz antiseptiği gidermek amacı ile de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hangi antiseptik hangi yaraya uygulanmalı iyice öğrenmeli ve işlem ona göre gerçekleştirilmelidir. Özellikle açık yara bölgelerine mutlaka alkol içermeyen bir solüsyon sürülmelidir. Bu durum sonucunda yaraya uygulanan antiseptik sayesinde cildin yanması engellenir, kapalı ya da derin olmayan yaralar için deriye temas eden antiseptikler uygulanır, toprak, taş ve çakıl gibi unsurların sebep olduğu yaralar için de tahriş eden değil de oldukça dezenfekte etmeye yarayan solüsyonlar tercih edilmelidir.

Yanık olan yara bölgeleri ise genellikle su konsantrasyonu fazla çözeltiler yardımı sayesinde temizlenir. Bu durum sayesinde bakteriler ve mantar enfeksiyon gibi sorunlar engellenirken yanma gibi söz konusu olan o his hafifletilebilir.

 

Antiseptik Solüsyon Ne İşe Yarar?

 

Genellikle antiseptik solüsyon hastanelerde yatakta ya da ayakta tedavi uygulanan kişiler için ve ameliyat sırasında iğneli ilaç kullanımları sayesinde antiseptik solüsyon mikrop ve bakteri gibi zararlı maddeleri öldürmeye yaradığı için tercih edilip kullanılmaktadır. Antiseptik solüsyon kullanımı sayesinde tedavi süresi ve iyileştirmek için en uygun bir ortam oluşturulmuş olur. Solüsyonlar genellikle temizleyici, kapatıcı, iyileştirici, kurutucu, nemlendirici ve yara giderici olarak uygun görülen her şey için kullanılmaktadır.

Antiseptik solüsyon mikrop kırıcı ve yok edici bir özelliğe sahip olması sebebi ile en fazla tercih edilen kimyasal sıvı maddesi olarak yerini almaktadır. Bu solüsyon kullanıldığı zaman hasta olma riski de en aza indirilmiş olur. O yüzden hastanelerde kullanıldığı kadar doğru bir solüsyon dışarıda da kullanılabilir. Böylelikle mikropların çoğalması engellenir.

 

Antiseptik Kremler Nelerdir?

 

Antiseptik kremlerin yardımı sonucu cilt bölümünde meydana gelen iltihaplar, enfeksiyonlar ve ödem gibi durumlar tedavi edilip yok olmaktadır. Aynı zamanda derin olan kesiklerin, ameliyat yaraları ve oluşan yanıkların tedavisi için kullanılan bu kremler cilt dokusunun bir an önce yenilenip kendisine gelmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra yanmış cilt yüzeyinin tahribatını ve acısını da azaltmaya yaramaktadır. Antiseptik olan kremler uygun görülen yerlere uygulanmaktadır. İlgili Link: Yara İzi Kalmaması İçin Krem Önerileri

Göz ve ağız dışında bir yere uygulamak gerekir. Kremin gerekli yere uygulanmasından sonra mutlaka cildin ovalanarak kremi emmesi sağlanır. Bu işlem her kremin sürülmesinden sonra yapılmalıdır. Böylelikle daha hızlı ve güvenli bir sonuç elde edilebilir. Antiseptik kremler ameliyat yarası, derin kesik yarası gibi açık yara bölgelerine uygulanıyorsa kremin yara bölgesine sürülmesinin ardından mutlaka yaranın üstü gazlı bir bez ile örtülmelidir. Yara olan bölgeye krem sürme işlemi uygulanmadan önce cilt tekrardan su ile temizlenip arındırılmalıdır.

 

Web sitemizde yayınlanan merhem, krem, sabun, jel ürünlerini kullanırken alerjik reaksiyon göstermemek için doktorunuzun yönlendirmesini dikkate alın. Unutmayın ki ilaç kullanımı ancak Dr reçetesi ile yapılmalıdır. Sitemizde bu alanda gördüğünüz tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Bu tarz ürünleri kullanmak sizin kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım sonucunda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda saglikguncel.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.