Sağlık Bilgi Kaynağı

Antidepresan Kullanımı Hakkında Merak Edilenler

0 580

Günümüzde her 10 insandan biri, hayatı boyunca en az bir kere depresyon geçirmektedir. Üzgün ve mutsuz hissedilen her gün depresyonda olmanın verdiği etki olarak sayılmaz. Üzgün ve çöküntü durumunun haftalar boyunca bireyi etkisi altına almasına depresyon olarak adlandırılır. İngiltere’de yapılan depresyon araştırmasında 4 – 16 yaş aralığındaki çocuklarda dahi depresyon oranı %4’tür. Doğru tespit, destek ve ilaç tedavisi ile bu durumun üstesinden gelmek mümkündür. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar ise antidepresan olarak ifade edilir. Antidepresan Kullanımı Hakkında Merak Edilenler adlı yazımızda ilaçların hangi hastalıklar için kullanıldığı, etkileri, nasıl kullanıldığı, yan etkileri ve neleri dikkat etmeli sorularının yanıtları bulunmaktadır.

 

Antidepresan Ne İşe Yarar?

 

Antidepresanların içeriğindeki maddeler, beyin yapısındaki noradrenalin ve serotonin gibi kimyasal maddelerin düzeyini artırır. Bu maddele nörotransmitter olarak adlandırılır. Kullanılan ilaçlar kişinin ruh halini iyileştirici etkilerde bulunarak depresyondan kurtulmasına yardımcı olur. İlaçların acıyı dindirme etkisi de bulunur. Beyinden gönderilen ağrı sinyallerinin azalmasına sebep olur. Kronik ağrı tedavisinde antidepresan ilaçlarına yer verilmektedir.

Antidepresan ilaçlar, tek başına tüm sorunu çözmek için yeterli değildir. İlaç ve destek çalışmaları beraber yürütülmelidir. Psikoterapi ile uygulanan antidepresanlarda sonuç alınma olasılığı daha yüksektir. İlgili Link: Bipolar Başlangıcı Belirtileri

 

Antidepresanlar Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

 

 • Travma sonrası stres bozukluğu yaşayanlar: Çok korkutucu, üzücü ve stresli yaşamsal olaylardan sonra gelişen kaygılı olma durumudur. Yangın, sel, deprem, terör saldırıları, şiddetli ölümlere tanık olmak, cinsel istismar, soygun, cinsel saldırı ve ciddi trafik kazaları yaşamış olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.
 • Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler: Bazı kişiler, yaşadıkları durumla pek alakası olmayacak şekilde sürekli endişe durumunda yaşam sürerler. Endişe konuları aile, sağlık, iş ve para şeklinde sıralanabilir. Anksiyete olan kişiler, en küçük olumsuzlukların dahi büyük olumsuzluklar oluşturacağını düşünerek kendi hayatlarını korkuya boğarlar. Kaygı bozukluğu hali, kişiyi en az 6 ay boyunca etkisi altına almaktadır.
 • Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalar: Takıntılı hareket ve düşüncelere sahip olma olarak açıklanır. Takıntılı düşüncelerine ek olarak bazı tekrarlayıcı hareketleri düzenli olarak yaparlar. Büyükten küçüğe doğru sıralama, simetri hastalığı, temizlik hastalığı gibi pek çok obsesif kompulsif bozukluk türü mevcuttur.
 • Uzun süre boyunca kronik ağrı hisseden hastalarda da antidepresan kullanılır.

 

Antidepresan Nasıl Kullanılır?

 

Antidepresanlar ağız yoluyla kullanılan haplardan oluşur. Doktorlar başlangıç aşamasında düşük doz ilaçlar kullanırken ilerleyen süreçte doz artırımı gerçekleşebilir. Düzenli kullanıldığı takdirde en erken bir hafta sonra etki göstermeye başlar. Başlangıçta hafif yan etkiler görülebilir. Ciddi yan etkilere yol açmadığı sürece bu duruma tolerans gösterilir. Dört haftalık kullanımı ardından hiçbir fayda görülmediyse ilaç değişikliği yapılabilir ya da doz artırımı uygulanır. Depresyon tedavisi genellikle altı aya kadar uzamaktadır. Bazı rahatsızlıkların ömür boyu ilaç kullanması da gerekebilir. Depresyon ilaçlarını kullanırken doz atlamamak, unutulan dozların yerine bir dahaki kullanımda artırıma gitmek sakıncalıdır. İlgili Link: Uyku Bozukluğu Nedir? Uyku Bozukluğu Tedavileri

 

Antidepresan Yan Etkileri Nelerdir?

 

Antidepresan Kullanımı Hakkında Merak ettikleriniz

 

Antidepresanlar, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların tümüne verilen isimdir. Her ilacın yan etkisi farklı olduğu için aşağıda sıralanan yan etkiler genelleme sonucu elde edilen verilerdir. İlk bir haftalık dönemde görülen yan etkilerin pek çoğu, daha sonrasında ortadan kalkar. Bu süre boyunca hafif yan etkilere tolerans gösterilir. Antidepresan kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü okuyunuz. Antidepresan yan etkileri:

 • Endişe
 • Baş dönmesi
 • İşeme problemleri
 • Çarpıntı
 • Aşırı terleme
 • Bulanık görme
 • Ağız kuruluğu
 • Erkelerde ereksiyon problemleri
 • Orgazm olma zorluğu
 • Cinsel istekte azalma
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Baş dönmesi
 • Aşırı yemek yeme
 • İştah kaybı
 • Kabızlık veya ishal
 • Mide ağrıları ve hazımsızlık

Antidepresan yan etkileri arasında dikkat edilmesi gereken en önemli madde intihar düşüncesidir. Nadir olarak karşılaşılan bir durum olsa da 25 yaş altındaki gençlerin bu düşüncelere kapılması olağandır. Bu belirti ortaya çıktığında aile fertleri tarafından doktorlara başvurulmalı ve çevresindeki yakın bireyler bilgilendirilmelidir. Bu duygu zamanla ortadan kalkar.

Yukarıda sıralanan antidepresan yan etkilerinin tamamı her ilaçta görülmez. İlaç içeriğindeki kimyasal maddeler ve etki mekanizmasına göre farklılık gösterir. Ayrıca, hastanın biyolojik yapısı yan etkilerin hangi boyutta olacağını etkilemektedir.

 

Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Antidepresan tedavisi yalnızca uzman görüşünün ardından başlatılmalıdır. Çevrenizden gördüğünüz ya da bir arkadaşınıza iyi gelen ilaç sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Doktorunuz sizlere uygun antidepresanı yazarken daha öncesinde kullandığınız veya kullanmakta olduğunuz diğer ilaçları bildirmeniz önemlidir. İlaç tedavisine başlamadan önce prospektüsü doğru okumalı ve kullanma talimatına uygun olarak doz alımını gerçekleştirmelisiniz.

 

 

Antidepresan Kullanımı Hakkında Soru Ve Cevaplar

 

Hamileliğin ilk dönemlerde antidepresanların kullanılması uygun görülmez. Gebe kişinin genel durumu kendine ve etrafına zarar verme eğilimi içerisinde ise istisnai olarak uygulanabilir. Gebelik döneminde antidepresan kullanımı gebeliğin sonlanması, bebekte pulmoner hipertansiyon ve bebekte doğuştan kalp hastlaığını gibi komplikasyonlara neden olabilir. Ancak bu yan etkiler tüm ilaçları kapsamamaktadır. Hamilelerin kullanmasına uygun olan hafif etkili antidepresan ilaçları tavsiye edilmektedir.

Emziren annelerin antidepresan kullanması tavsiye edilmez. Antidepresan içeriği süt yoluyla bebeğe geçebilir. Annenin durumu çok ağır ve kontrol altında tutulamıyor ise istisnai durumlar yaşanabilir. Emziren annelerin kullanabilecekleri hafif etkili antidepresan ilaçlar bulunsa da çok zorlaşan durumlarda annenin sağlığı düşünülerek anne sütü kesilebilir.

Antidepresanlar çocuk ve gençlerde nadir olarak kullanılır. Bu yaştaki çocuklarda intihar eğilimi riski bulunduğu için ilaç kullanımı bir sonraki aşamadır. Hasta, bilişsel ve davranışçı tedaviye cevap vermiyor ise çocuk psikiyatri uzmanı gözetiminde antidepresan tedavisi uygulanabilir.

Alkol ile antidepresanın beraber tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Alkolün içeriği tıpkı bir antidepresan gibi etki yarattığı için belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir. Alkol ile birlikte tüketildiği takdirde baş dönmesi ve vücutta uyuşukluk görülebilir.

Antidepresanın yan etkileri arasında görmede bulanıklaşma, uyuşukluk ve baş dönmesi bulunur. İlaca başladığınız ilk dönemlerde araba kullanırken dikkat etmeniz gereklidir. Mümkünse hiç kullanmamanız önerilir

Antidepresanı aniden bırakmak yoksunluk belirtilerinin görülmesine ve hastalığın tekrar nüksetmesine neden olabilir. Bırakıldığı takdirde görülen etkiler baş ağrısı, yorgunluk, dengesiz yürüme ve baş dönmesidir. Depresyon halinin tekrar başlaması ve aşırı sinirlilik hali de görülebilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.