Sağlık Bilgi Kaynağı

Ankara Labioplasti

0 686

Estetiğe karar verme aşaması her zaman, herkes için biraz zordur. Özellikle ilk kez estetik cerrahi ameliyatlar olacaklar için. Aslında bu görünüşten çoğu kadın rahatsız olsa da estetik ameliyata karar vermek için zamana ve güvenilir doktorlara ihtiyacı oluyor insanların. Bu ameliyata giren çoğu kadında genellikle evlilik öncesinde bu ameliyata girerek düğünlerini yapmaktadırlar.Ameliyatlar çoğunlukla büyük şehirlerde, İstanbul ve Ankara labioplasti merkezlerinde  uygulanmaktadır.Diğer estetik müdahaleler kadar çok bilinmese de bugün Labioplasti estetik ameliyatından bahsedeceğiz.

Labioplasti nedir? 

Labioplasti, kadınların dış genital bölgelerine yapılan estetik bir müdahaledir. Bu estetik müdahale iç dudaklar olarak bildiğimiz Labia Minoraların küçültülmesi anlamına gelmektedir. Vajinadaki iç dudakların, dış dudakların dışına sarkacak şekilde görünür şekilde belirgin hale gelmesi kadınlarda sık görülen bir genital form bozukluğudur. Bu görünüm kadınlara bir süre sonra psikolojik ve fiziksel rahatsızlık vermektedir.

Bu durum tıbbi açıdan bir rahatsızlık olarak nitelendirilmez. Fakat ilişki sırasında bir sıkışma ya da ağrılı durumlar söz konusu olursa tıbbi açıdan değerlendirilmektedir. Bunun dışında tamamiyle estetik bir prosedürdür. İlgili Link: Vajina Daraltma Ameliyatı

Herhangi bir riski var mı? 

Estetik dahi olsa adının ameliyat olması bazı riskleri barındıyor tabii ki. İyileşme sürecinde genital bölgenizde biraz şişkinlik ve 10 güne kadar hafif bir ağrı görülebilmektedir. Ameliyatınızı evlenmeden önce yaptıracaksanız düğününüzden en az 2-3 ay önce yaptırıp iyileşme sürecini de atlatmış olursunuz. Labioplastinin doğum için herhangi bir sakıncası bulunmaz. Sadece genital bölgedeki dudaklar küçültüldüğü için rahim bölgenize herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Ameliyat sonrasında da sezaryan ya da normal doğum yapılabilmektedir. Fakat tahmin edilebileceği üzere bu ameliyatlar hamilelik ve emzirme dönemlerinde yapılamamaktadır.

İlgili Link: Geçmişten Günümüze Lazerle Vajina Estetiğindeki Değişmeler

Çok gündeme gelmediği için bu estetik ameliyatı yaptıran az kişi olduğunu düşünebilirsiniz ama dünyada her yıl yaklaşık 10.000 labioplasti ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de ise Ankara labioplasti ameliyatının çokça yapıldığı ve alanında uzman doktorların sürekli ameliyat gerçekleştirdiği şehirdir.

Vücudumuzun her bölgesi bizim için değerlidir. Rahatsız olduğunuz ve sizi mutsuz hissettirecek herhangi bir organınız için estetik yaptırmak çok normaldir. Bu bazen burnunuz, bazen yüzünüz bazen de genital bölgeniz olabilir. Karar verip, doğru uzman doktorları bulduğunuzda düşünmeniz gereken tek şey ameliyat ya da işlem sonrası ne kadar iyi hissedeceğiniz olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.