Sağlık Bilgi Kaynağı

Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkiler 

0 3.149

Anjiyo, genellikle sağ kasık atardamarı kol ya da el bileği üzerinden içi boş plastik boruları sokulması ile damar içine iletilmesi sonucunda kalp ve damarların röntgende görülebilir duruma getirilmesi için gerçekleştirmektedir. İşlem öncesinde lokal anestezi yapıldığı için hasta herhangi bir acı hissetmez, yalnızca damara giriş esnasında hafif bir sızı hissedebilmektedir. Genellikle 15 ile 20 dakika süren tedavi sonrasında çıkış bölgesine 4 ya da 5 saat kadar ağırlık konulmaktadır. Kısa süren bir işlem olmasına rağmen hastalar genellikle anjiyo sonrası oluşan yan etkiler ile ilgili endişe duymaktadır.

 

Anjiyo Nedir?

 

Kalp ve damar hastalıkları konusunda herhangi bir sorunu olan hastaların damarlarına plastik kalıplar ile girilerek tıkanıklıkların ya da  diğer sorunların teşhisi ve tedavisinde kullanılan tanı koyma yöntemine anjiyo denilmektedir. Genellikle kalp sorunları yaşayan hastaların kalp krizi riskini en aza indirmek amacıyla damar görüntüleme olarak kullanılan bu tedavi yöntemi aynı zamanda beyin, göz veya bacaklardaki herhangi bir rahatsızlığın teşhisinde de kullanılabilmektedir.

 

Hangi Anestezi Türü Uygulanır?

 

Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkileri Nelerdir

Kalp ve damar hastalıklarının teşhisi amacıyla kullanılan bu işlem lokal anestezi ile yapılmasının yanı sıra bazı hastalarda genel anestezi ile de uygulanabilmektedir. Bu durum tamamen hastaya bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gibi genellikle çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde lokal anestezi türü kullanılmaktadır. Birçok sorunun teşhisi için kullanılan bu yöntem ile ilgili hastaların en çok merak ettiği onu anjiyo sonrası oluşan yan etkiler olmaktadır.

 

Anjiyo Gerektiren Durumlar

 

Anjiyo işleminin doğru zamanda yapılarak hastalıkların erken tanı ve tedavisi için büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Bu konuda özellikle şiddetli göğüs ağrısı yaşayanlar, ritim bozukluğu bulunanlar, ciddi bir ameliyata alınacak 40 yaş üstü hastalar, daha önce kalp krizi geçirenler için tercih edilir. Aynı zamanda kalp damarlarında darlık oluşan kişiler, efor testi pozitif çıkan kişiler, kalp kasılması olan kişiler ya da daha önce stent takılmış kişiler ve benzeri rahatsızlıklar için anjiyo yönteminin kullanılması önerilmektedir.

 

Anjiyo Sonrası Riskler, Yan Etkiler Ve Komplikasyonlar

 

Her tıbbi işlemde olduğu gibi Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkiler de bulunmaktadır. Ancak günümüzde teknolojik donanımların oldukça gelişmiş olması ile bu riskler en az seviyeye indirilmiş olması ile birlikte anjiyo sonrasında komplikasyonlar ve yan etkiler kimi hastalarda açık bir şekilde belli olmasının yanı sıra kimi hastalarda herhangi bir belirti göstermeyebilir. Anjiyo işlemi sonrasında meydana gelen komplikasyonlar genellikle aşırı kanama, radyasyon sebebiyle oluşan sorunlar, deri alerjileri, damar tıkanıklığı veya inme olarak belirtilebilir. Ancak bu riskleri en aza indirebilmek için anjiyo işleminin alanında uzman bir hekim ve teknolojik donanıma sahip bir sağlık merkezinde yapılması oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.