Sağlık Bilgi Kaynağı

Alzheimer hastalığı nedir?

0 47

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin zarar görmesi ve ölmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Günümüzde demans sorunları yaşayan pek çok kişi Alzheimer hastalığı ile baş etmeye çalışmaktadır. Alzheimer hastanın sosyal becerilerini kısıtlamasının yanı sıra düşünce sistemini bozar ve davranışsal bozukluklara neden olur.

Hastalığın erken belirtileri son olayları veya konuşmaları unutuyor olmasıdır. Hastalık ilerledikçe, Alzheimer hastalığı olan kişi ciddi hafıza bozukluğu geliştirecek ve günlük görevleri yerine getirme yeteneğini kaybedecektir.

Bugün piyasada bulunan ve Alzheimer tedavisi için kullanılan ilaçlar maalesef ki hastalığın ilerleme sürecini yavaşlatmakta kesin bir tedavi oluşturamamaktadır.

Alzheimer hastalığını tam olarak iyileştiren yada beyinde oluşan zararı onaran bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır.

Alzheimer hastalığı belirtileri 

Bellek kaybı Alzheimer hastalığının birincil semptomudur. Hastalığı en erken farkedebileceğiniz en büyük belirti kişilerin yakın geçmişte yaşadıklarını unutmaları ve konuşurken zorluk çekmeleridir. Hastalığın ileriki safhalarında hafıza sorunları derinleşir ve ek semptomlar gelişir.

İlk başta, Alzheimer hastalığı olan kişi, yaşanmış şeyleri hatırlamak ve düşünceleri organize etmekte zorluk çektiğinin farkında olmayabilir. Bir aile üyesi veya arkadaşının semptomların kötüleştiğini fark etme olasılığı daha yüksektir.

Hafıza

Herkesin zaman zaman hafıza kaybı olur. Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzun unutmak veya bir tanıdığın adını unutmak normaldir.

Alzheimer hastaları:

  • İfadeleri ve soruları tekrarlar
  • Konuşmaları, randevuları veya etkinlikleri unutur ve daha sonrada hatırlamaz
  • Düzenli olarak evleri yerine, yanlış mülkiyetlere, alakasız konumlara giderler
  • Tanıdık yerlerde kaybolurlar
  • İlerledikçe aile üyelerinin ve gündelik nesnelerin adlarını unuturlar
  • Nesneleri tanımlamak, düşünceleri ifade etmek veya konuşmalara katılmak için doğru kelimeleri bulmakta sorun yaşarlar

Düşünme ve akıl yürütme

Alzheimer hastalığı, özellikle sayılar gibi soyut kavramlar üzerinde yoğunlaşma ve düşünme güçlüğüne neden olur.

Çoklu görev özellikle zordur ve mali durumları yönetmek, dengelemek ve faturaları zamanında ödemek zor olabilir. Bu zorluklar sayıları tanıma ve benzer sorunlarla başa çıkmada yetersiz kalabilir.

Yargılama yeteneği ve karar verme

Günlük hayatta karar verme ve olayları yorumlama yapabilme becerisi azalacaktır. Örneğin, kişi sosyal etkileşimlerde zayıf veya karakteristik olmayan seçimler yapabilir veya mevsim için uygun olmayan kıyafetler giyebilir. Ocakta yiyecek yanması veya araba sürüşü durumları gibi günlük etkinliklere etkili bir şekilde yanıt vermek daha zor olabilir.

Bilinen görevleri planlama ve gerçekleştirme

Günlük işleri planlamak ve yemek pişirmek ya da favori bir oyun oynamak gibi sıralı adımlar gerektiren rutin aktiviteler, hastalık ilerledikçe bir mücadele haline gelir. Sonunda, gelişmiş Alzheimer’lı insanlar giyinme ve banyo gibi temel görevleri nasıl yerine getirebileceklerini unutabilirler.

Alzheimer hastalığı önlenebilir mi? 

Alzheimer hastalığı önlenebilir bir durum değildir. Bununla birlikte, Alzheimer için belirli yaşam tarzı risk faktörlerini değiştirilebilir. Araştırmalar, diyet, egzersiz ve alışkanlıklardaki değişikliklerin (kardiyovasküler hastalık riskini azaltma adımları) Alzheimer hastalığı ve bunamaya neden olan diğer bozukluklar geliştirme riskinizi de azaltabileceğini düşündürmektedir. Alzheimer riskini azaltmaya yarayabilecek sağlıklı yaşam tavsiyeleri şınlardır;

  • Düzenli spor
  • Taze ürünler, doğal ve sağlıklı yağlar ve doymuş yağ oranı düşük gıdalarla beslenme
  • Yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterolü engellemek için gerekli tedbirleri uygulamak
  • Sigara içiyorsanız bırakmak. Sigarayı bırakmak için doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.