Sağlık Bilgi Kaynağı

Alfa-Gal Sendromu Nedenleri

0 603

Alfa-gal sendromu çoğu insanda Lone Star kene (Amerikan kenesi) ısırması sonucunda ortaya çıkar. Başka kene türlerindeki ısırıklarsa Avrupa, Avustralya ve Asya’daki durumlara yol açabilir.

Kene Isırıkları

Alfa-gal sendromuna sebebiyet veren kenelerin taşıdıkları alfa-gal moleküllerinin genelde kenelerin ısırdıkları hayvanların kanından (inek, koyun vb.) geldiği bilinir. Eğer taşıyıcı olan bir kene bir insanı ısırırsa, kene tarafından ısırılan kişinin kanına alfa-gal enjekte edilmiş olur.

Nedenleri bilinmemekle beraber, bazı insanlar bu moleküllere karşı oldukça güçlü bir bağışıklık tepkisine sahiptirler. Bu kişiler hafif ya da şiddetli hiçbir alerjik reaksiyon olmadan artık kırmızı et yiyemezler. Zaman içerisinde birçok kez kene ısırığına maruz kalan kişiler daha şiddetli semptomlar geliştirebilirler.

Kanser İlacı, Setuksimab

Alga-gal sendromuyla ilişkili olarak antikorlara sahip olan kişiler, kanser ilaçlarından biri olan setuksimabına (Erbitux) karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Belirli bölgelerde alfa-gal taşıyan keneler ve kene ısırıklarıyla direkt etkili görünmeyen bazı alfa-gal vakaları arasındaki bağlantıların anlaşılabilmesi için daha fala araştırmaya ihtiyaç duyulur.

Yapılan araştırmalar alfa-gal sendromundaki gecikmeli reaksiyonun nedeni olarak, alfa-gal moleküllerinin sindirilmelerinin ve dolaşım sitemine girmelerinin, diğer alerjenlere göre daha uzun sürede olmasını göstermiştir.

Alfa-gal Sendromu Risk Faktörleri

Doktorlar bazı kişilerin maruz kalmalarından sonra neden alfa-gal sendromu geliştirdiklerini bazılarınınsa neden geliştirmediklerini bilmiyorlar. Bu durum çoğunlukla güneydoğu ABD’de görülüyor.

Alfa-gal sendromu Avrupa, Avustralya ve Asya’nın bazı kesimlerinde ve kene ısırıklarının var olduğu diğer bölgelerde de görülebilir. Bu alanlar hastalık riskinin arttığı alanlardır.

Alfa-gal Sendromu Komplikasyonları

Alfa-Gal Sendromu Hakkında

Alfa-gal sendromu, gıda sebepli bir anafilaksi olarak bir epinefrin (adrenalin) enjektörle (EpiPen, Auvi-Q, diğerleri) tedavi gerektirebilir. Bunun yanı sıra acil servis tedavisi de gerekebilir.

Anafilaksi belirti ve semptomları aşağıdaki gibidir:

 • Hava yollarında daralma
 • Nefes almayı zor hale getiren boğazda şişme
 • Kan basıncında ciddi sayılan düşüş yani şok durumu
 • Hızlı nabız
 • Baş dönmesi, bayılma ya da bilinç kaybı

Son araştırmalar ışığında doktorlar, şimdiye dek açıklanamayan sık anafilaksi durumunda olan kişilerin, tanısı konulmamış alfa-gal sendromuyla ilişkili olduğunu düşünüyorlar.

Alfa-gal Sendromu Önleme

Alfa-gal sendromunu önlemenin başlıca yolu kene ısırıklarından kaçınmaktır. Bunun için kenelerin yaşadığı alanlardan kaçınmaktır. Özellikle uzun otların olduğu gür ağaçlık alanlardan uzak durulmalıdır. Birtakım basit önlemler sayesinde alfa-gal sendromu olma riski en aza indirilebilir:

 • Giysiler

Ormanlık ya da çimenli alanlarda ayakkabı giyilmelidir. Pantolonlar mümkünse çorapla toplanmış olmalıdır. Uzun kollu giysiler, şapka ve eldiven giyilmesi önerilir. Patikalarda yürümek, alçak çalılıklardan ve uzun otların arasından geçmemek gereklidir. Köpekle birlikte geziliyorsa köpeğin tasmalı tutulmasında fayda vardır.

 • Böcek Kovucular Kullanmak

Cilde yüzde 20 oranında ya da daha fazla konsantrasyonlu böcek kovucu uygulanabilir. Ebeveynler çocukların el, göz ve ağızlarına dikkat etmelidirler ve çocuklara da uygun kovuculardan kullanmalıdırlar. Kimyasal kovucular toksik içerikli olabilirler. Bu sebeple kovucularla ilgili talimatların dikkatli okunması ve uygulanması önemlidir. Permetrinli ürünler giysilere uygulanmalıdır ya da ön işlem görmüş kıyafetler satın alınmalıdır.

 • Bahçe

Bahçenin kenelerden korunması için gereken tüm önlemler alınmalıdır.

 • Kene Kontrolü

Kişiler kendilerine, çocuklarına ve evcil hayvanlarına kene kontrolleri yapmalıdırlar. Ormanlık ya da çimenlik alanlarda zaman geçirildikten sonra çok daha dikkatli olmak da fayda vardır.

 • Duş

Eve girildiği an duş almak fayda sağlar.

 • Cımbızla Keneyi Çıkarmak

Eğer kene ile karşılaşılırsa, kenenin kafası ya da ağzı yavaşça kavranmalıdır. Kene asla sıkılmamalı ya da ezilmemelidir. Sadece dikkatli şekilde ve sabit olarak çekilmelidir. Kenenin tamamı çıkarıldıktan sonra kene atılmalı ve ısırılan alana antiseptik uygulanmalıdır.

Alfa-gal Sendromu Teşhis

Doktorlar kişilerin kişisel geçmişlerinden faydalanarak ve birtakım tıbbi testleri kullanarak alfa-gal sendromunu teşhis edebilirler.

Doktorlar genel olarak, keneye maruz kalan kişiye maruz kalmadan ve kırmızı et yemeden ne kadar süre sonra semptomlarının başladığını sorarlar. Bunun yanında fizik muayene de yapabilirler. İlgili Link: Akut Koroner Sendrom Nedenleri

Alfa-gal sendromunu teşhis etmek için yararlanılan ek testler aşağıdakiler olabilirler:

 • Kan Testi

Kan testiyle kan dolaşımındaki alfa-gal antikorlarının miktarları doğrulanabilir ve ölçülebilir. Alfa-gal ile ilgili olarak tanı koymanın birincil testi kan testidir.

 • Cilt Testi

Doktorlar kişinin cildini ticari ya da taze kırmızı etten elde edilen az miktarlarda maddelere maruz bırakırlar. Eğer kişinin alerjisi varsa ciltteki test bölgesinde bir yumru (kovan) gelişir. Doktorlar kişinin cildini ticari ya da taze kırmızı etten elde edilen az miktarlarda maddelere maruz bırakırlar. Eğer kişinin alerjisi varsa ciltteki test bölgesinde bir yumru (kovan) gelişir. Bunun yanı sıra doktorlar kişinin cildini, bireysel kırmızı et türlerine karşı alerjik reaksiyon var mı diye de test edebilirler. İlgili Link: Akalazya Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.