Sağlık Bilgi Kaynağı

Akut Koroner Sendrom Nedenleri

0 613

Akut koroner sendromu çoğunlukla koroner arterlerin duvarlarında, kalp kaslarına besin ve oksijen sağlayan kan damarlarının birikmesinden dolayı ortaya çıkar.

Bir plak parçalandığında ya da biriktiğinde kan pıhtısı meydana gelir. Oluşan kan pıhtısı da kalp kaslarına kanın akışını engeller.

Hücrelere iletilen oksijen çok alt seviyelerde olduğunda kalp kaslarının hücreleri ölebilir. Hücre ölümü kas dokularına zarar verir ve bu durum kalp krizine (miyokard enfarktüsü) sebep olur.

Hücre ölümü meydana gelmese dahi oksijende azalma olması kalp kaslarının olması gerektiği gibi çalışmalarının önüne geçer. Ortaya çıkan bu değişiklik durumu geçici ya da kalıcı olabilir. Eğer akut koroner sendromu hücre ölümü ile sonuçlanmazsa bu durum dengesiz anjin olarak isimlendirilir.

 

Akut Koroner Sendrom Risk Faktörleri 

 

Akut koroner sendromundaki risk faktörleri diğer kalp hastalığı tiplerindeki risk faktörleriyle aynıdır. Akut koroner sendrom risk faktörleri aşağıdadır:

 

 • Yaşlanma
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan kolesterolü
 • Sigara içmek
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Sağlıksız yapılan diyet
 • Aşırı kilo veya obezite
 • Diyabet
 • Ailede göğüs ağrısı, kalp hastalığı ya da felç öyküsü
 • Hamilelikte yüksek tansiyon, preeklampsi ya da diyabet öyküsü
 • Kovid-19 enfeksiyon

 

Akut Koroner Sendrom Teşhisi

 

Akut Koroner Sendrom Neden Olur

Akut koroner sendromuyla ilişkili olabilecek belirti ya da semptomları olan kişiler acil olarak doktora gitmelidirler. Acil doktoru bu kişilerden birtakım testler isteyebilir. Doktor kişiye tıbbi geçmişi ve yaşadığı belirtilerle ilgili sorular sorabilir. Kişilerden istenebilecek testler aşağıdadır:

 • Elektrokardiyogram (EKG)

Cilde bağlı olan elektrotlar kalpteki elektriksel aktiviteyi ölçerler. Eğer kalp atışları düzensiz ya da anormal şekildeyse kalbe az oksijen gittiği ve bu nedenle kalbin düzgün çalışmadığı anlaşılabilir. Elektrik sinyallerindeki bazı paternler bir tıkanıklığın genel yerini gösterebilirler. Bu test duruma göre birkaç defa tekrarlanabilir.

 • Kan Testleri

Eğer hücre ölümü olmuş ve bu durum kalp dokusuna zarar vermişse kanda birtakım enzimler tespit edilebilir. Eğer pozitif bir sonuç olursa bu durum kalp krizini gösterir.

Bu iki test sonucunda elde edilen veriler ve kişinin belirtileri akut koroner sendrom birincil tanısını koymada kullanılabilirler. Doktorlar kişinin durumunun kalp krizi ya da kararsız angina olup olmadığını belirleyebilmek için bu verileri kullanabilmektedirler.

Kişinin durumu hakkında daha çok bilgi elde etmek, semptomların başka nedenlerini elemek ya da doktorun teşhis ve tedavisinin netleşmesinde yardım sağlamak için başka testler yapılabilmektedir. İlgili Link:Huntington Hastalığı Tedavisi 

 • Koroner Anjiyogram

Kalpteki kan damarlarının görülmesi için röntgen uygulaması yapılmasına denir. Uzun ve minik bir tüp (kateter) çoğunlukla koldaki veya kasıklardaki bir arter yoluyla kalpteki arterlere geçirilir. Tüpten atardamarlara boya akar. Boya arterlerde hareket ettikçe röntgen de bu durumun incelenmesini sağlar. Boya sayesinde herhangi bir tıkanma ya da daralma var mı görülebilir. Kateter, tedavi için de kullanılabilmektedir.

 • Ekokardiyogram

Ekokardiyogram sayesinde kalp kanı doğru şekilde pompalıyor mu pompalamıyor mu ona bakılır. Kalbin canlı görüntüsünün üretilebilmesi için bir cihazdan kalbe yönlendirilen ses dalgaları kullanılır.

 • Miyokard Perfüzyon Görüntüleme

Bu test sayesinde kanın kalp kasından ne kadar iyi aktığı görülebilir. Küçük ve güvenli bir miktarda olan radyoaktif madde kana enjekte edilir. Maddenin yolunu özel bir kamera görüntüler. Bu sayede doktorlara kalp kaslarından yeterli miktarda kan akıp akmadığını gösterir. Ayrıca kan akışının nerede azaldığının bulunmasına da yardımcı olur.

 • Bilgisayarlı Tomografi (BT) Anjiyogramı

Bu prosedürde kalbinden birden fazla görüntüsünü üretebilen, özel bir X ışını kullanılır. Elde edilen görüntülerle daralmış veya tıkanmış koroner arterler tespit edilebilir.

 • Stres Testi

Bu test egzersiz esnasında kalbin nasıl çalıştığını gösterir. Kimi durumlarda egzersiz yerine kalp atışını hızlandırmaya yarayan ilaç alınabilir. Bu test yalnızca dinlenirken akut koroner sendromu olmayan durumlarda ya da hayatı tehdit edebilecek kalp rahatsızlıkları olmadığında yapılabilir. Stres testi esnasında EKG, Ekokardiyogram ya da miyokard perfüzyon görüntülemeleri kullanılarak kalbin ne kadar iyi çalıştığına bakılabilir.

 

Akut Koroner Sendromda Yaşam Tarzı

 

Yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması kalp sağlığı için ve kalp krizinin önlenmesinde önemlidir. Bu doğrultuda aşağıdaki öneriler uygulanabilir:

 • Sigara İçmemek

Sigara içen kişilerin sigarayı bırakmaları gerekir. Eğer bırakma konusunda yardıma ihtiyaç duyulursa doktorla konuşulabilir. Duman olan ortamlardan da uzak durulması gerekir.

 • Sağlıklı Diyet Yapmak

Bol miktarda sebze ve meyve içeren beslenme programı oluşturulmalıdır. Kepekli tahıllar, orta miktarda az yağlı süt ve yağsız et içeren diyet programı izlenmelidir.

 • Aktif Olmak

Fiziksel olarak aktif kalmak ve düzenli şekilde egzersiz yapmak gereklidir. Eğer daha önce düzenli egzersiz yapılmadıysa başlamayla ilgili olarak doktorla konuşulabilir. Doktordan sağlıklı ve iyi bir egzersiz programı oluşturmak için yardım istenebilir.

 • Kolesterolu Kontrol Ettirmek

Kan kolesterol seviyesi düzenli şekilde kontrol edilmelidir. Yüksek yağlı ve yüksek kolesterollü et-süt ürünlerinden kaçınılmalıdır. Eğer doktor statin ya da başka bir tür kolesterol düşürücü ilaç verdiyse bu ilaç doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

 • Kan Basıncını Kontrol Ettirmek

Kişiler tansiyonlarını doktorlarının önerdiği aralıklarla kontrol ettirmelidirler. Eğer doktorun verdiği bir tansiyon ilacı varsa önerildiği şekilde kullanılmalıdır.

 • Sağlıklı Bir Kiloda Olmak ve Kiloyu Korumak

Aşırı kilo olması kalbi zorlayıcı bir etkendir. Ayrıca yüksek kolesterol ve tansiyon, diyabet, kalp hastalığı ve diğer rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu nedenle sağlıklı kiloda olmak ve bu kiloyu korumak gerekir.

 • Stres Yönetimi Öğrenmek

Günlük aktivitelerdeki stresi düzenlemek yani stresi azaltmak kalp krizi riskini azaltır. Kişilerin çalışma alışkanlıkları düzenlenmeli ve yaşamlarındaki stres unsurları en aza indirilmelidir. Bu durumla başa çıkma yollarını öğrenmek gerekir. Eğer stresi yönetmek konusunda yardıma ihtiyaç duyulursa doktordan ya da bir psikiyatri uzmanından yardım alınmalıdır.

 • Alkol Kontrolü

Alkol kullanan kişilerin dikkatli olması gerekir. Günde bir ya da iki bardak alkol almak kan basıncının artmasına neden olabilir. İlgili Link: Akut Enfeksiyon Nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.