Sağlık Bilgi Kaynağı

Akut Enfeksiyon Nedir

0 630

Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri birçok hastalığa zemin hazırladığı gibi akut enfeksiyonlara da sebep olabilir. Diğer bilinen adıyla üst solunum yolu enfeksiyonları, zayıflayan bağışıklık sistemiyle seyreden vücut direncinin düşmesi ve aynı anda üst solunum yolunda enfeksiyon artışı gözlenmesidir. Genel olarak dünyada ve ülkemizde hastaların hastaneye gitmesinin en sık sebeplerinden biri olan akut enfeksiyon yetişkinlerde yılda 2-4 defa görülebilirken, çocuklarda yılda 3-8 defa görülebilir.

 

Burun ve sinüsler gibi üst solunum yollarını etkileyen bu hastalıklar çoğunlukla grip, nezle gibi kolayca tedavi edilebilir. Uzmanlar yaşlı ve çocuk çağdaki grubun bu enfeksiyonlara özellikle dikkat edilmesi gereken grup olduğunu söylüyor. Uzun süren hastalık süreci solunum ve kalp, böbrek gibi vücut sistemlerini tahrip edebilir ve sinüzit, farenjit, bademcik iltihabı gibi enfeksiyonlar ile birlikte seyredebilir.

 

Akut Enfeksiyon ile Grip Farkı

 

Akut enfeksiyon diğer bilinen adıyla soğuk algınlığı, semptomları üzerinden en fazla karıştırılan enfeksiyonlardandır. İkisinin arasındaki farkı bilmek doğru önlem almanızı sağlayacaktır. Soğuk algınlığında ateş olmamasına karşın grip yüksek ateş şeklinde gözlenir. Gripte görülen şiddetli öksürük akut enfeksiyonda hafif şekilde seyreder.

 

Hapşırık ise üst solunum yolu enfeksiyonlarında sıklıkla gözlenen bir durumdur. İfadelerden anlaşılacağı gibi gripte ağır olarak seyreden bazı bulgular üst solunum yolu enfeksiyonlarında hafif seyreder. Bu bağlamda akut enfeksiyonda hafif halsizlik ve boğaz ağrısı gözlenmesi de bulgular arasındadır. Mevsimsel değişikliklere bağı olarak çocuklarda daha fazla görülebilen akut enfeksiyon yaşa göre farklı belirtiler gösterebilir. İlgili Link:  Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri Ve Tedavisi

 

Bebeklerdeki soğuk algınlığı hafif ateş, huzursuzluk, burun tıkanıklığı ve uyku sorunlarıyla kendini gösterebilir. Daha büyük çocuklarda boğaz ağrısı ve boğazda kaşıntı, hapşırık, geniz akıntısı, hafif öksürük gibi belirtiler gözlenir.  Bu bulgular vücudun üst solunum yollarında yer alan fazla enfeksiyona karşı gösterdiği savunma mekanizmasının sonucudur.

 

Akut Enfeksiyon Tedavileri

 

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının spesifik bir tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan bazı tedaviler belirtilerin hafif seyretmesine yarayabilir. Burada kısa sürede bir iyileşmenin olmayacağını bilmek gerekir. Tedavi sürecinin iyi geçirilmesi ile atlatılacak bir enfeksiyon türüdür. Uzmanlar tarafından hastalara önerilen tedavilerden biri sıvı alımının artırılmasıdır.

 

Bol su ile vücuttan enfeksiyon atımı sağlanacaktır. Ek olarak antibiyotik ve aspirin kesinlikle önerilmez. Ayrıca viral enfeksiyonlarda(akut enfeksiyon dâhil) antibiyotik kullanımı ters etkilere yol açabilir. Soğuk algınlığında bolca gözlenen burun akıntısı ve tıkanıklığına yönelik bazı ilaçlar tedaviyi destekleyebilir. Ancak bu ilaçların doktor tavsiyesinde kullanılması tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.