Sağlık Bilgi Kaynağı

Aft Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

0 655

Aft ağız yaraları olup; ağzın içerisinde özellikle dil bölgesinde ve iç yanak kısımlarında ve diş etlerinde meydana gelen ağrılı yoğun kızarıklık yaşatan oluşumlar olarak tanımlanabilir. Aftlar yemek yemede, bir şey içmede dahi sorunlar yaratır. Aft’la kadınlarda çok daha sık görülür.

 

Bazen herhangi bir tedaviye gereksinim olmadan kendi kendine geçer, eğer yoğun bir oluşum varsa sıkıntı duymamak için tedavi edilmesi en uygun durumdur. Aft hali aslında belirtileri ile gelir.

 

Ağız içinde karıncalanma ve ağrı hissi, beyazlı, grili yaraların oluşumu, konuşurken dahi ağrı hissedilmesi, ağzın dış kısmına kadar yaralar oluşumu, ateşlenme, yorgunluk ve bitkinlik hissetme belirtiler arasında sayılabilir. İlgili Link : Şeffaf  Plak Tedavisi Hangi Dişlere Uygulanır

 

Aftın Neden Olduğu Durumlar

 

Aft ağız içinde şiddetli bir ağrıya neden olan ve ağız içinde beyazımsı kabarcıklı yaralara neden olan bu durum insana acı çektirdiğinden huzursuz edici bir durumdur. Kadınlarda sık görülür, zira hormonal değişiklikler tetikler.

 

Ergenlik, adet görme dönemi, hamilelik, menopoz dönemleri kadın bu sıkıntılı halleri yaşayabilmektedir. Kalıtımsal nedenleri olmasının yanı sıra stres altında olan her insanda aft sorunu yaşanabilir.

 

Aft’ın nedenleri olarak belli başlı faktörler belirleyici olmamakla beraber vitamin özellikle demir eksikliği, bağışıklığın kuvvetli olmayışı, protezlerin ağız yaralarına neden olması, yanlışlıkla yanak ısırılması, tüketilen gıdalar ve içecekler ki bunların başında asitli içecekler, sirke, tuz, acılı yiyecekler gelir, hormonal değişiklikler, alerji hali, stres  aft’ın nedenleri arasında sayılabilir. İlgili Link ; Bebeklerde Ağız Bakımı 

 

Aft’dan Nasıl Korunma Sağlanır?

 

Özellikle baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Vitamin desteği alınmalıdır, diş hijyenine çok önem verilmelidir. Ağız içi gargara kullanımı da fayda sağlar.

Aft bazen kendi kendine geçer bazen de ileri seviyede olduğu zaman ciddi şekilde ilerleme kaydederek çok daha ciddi durumlara dönüşebilir. Bu tür hallerde aft yaraları için doktor kontrolü olmazsa olmazdır. Genelde yaralar üzerine uygulanan merhemler tedavi edici olup hastanın acısını dindirmede yardımcı olacaktır.

Doktora gidildiği zaman AFT oluşumunun nedeni de bölgeden alınan parça ile incelemeye alınarak neden belirlenir. Bu değerlendirme üzerinden ilerleme kaydedildiğinde en azından eksik ya da yanlış olan tutum düzeltilerek AFT sıkıntısının tekrar yaşanması önlenmiş olunur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.