Sağlık Bilgi Kaynağı

Aferin Şurup

0 1.311

Soğuk algınlığı, nezle veya öksürük gibi basit sağlıksak sorunlarda doktor tavsiyesi ile Aferin şurup kullanılır. Aferin şurubu içerisinde bulundurduğu parasetamol maddesi kişide ateş düşürücü ve ağrı keseci etkilerini oluşturur. İki çeşit Aferin şuruplar iki tanedir. Aferin ve Aferin Plus şuruplar olarak çeşitleri bulunur.

Günümüzde ise sıklıkla ateş dürücü ve ağrı kesici etkisi için çocuklarda kullanılıyor. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar sıklıkla kullanılan aferin şurupları doktor kontrolü dahilinde kullanılması gereklidir. Aferin şuruplarının ise birçok hastalığın iyileştirici etkisi vardır.

Aferin şuruplar her zaman ağızdan alınır. Başka bir yiyecek ile ya da madde ile karıştırılarak alınmaması gereklidir. Çocuklarda kullanırken önerilen doktor tavsiyelerine dikkat edilmesi gereklidir. Genellikle çocuklar ateş dürücü için kullanılır. Peki çocuklarda Aferin şuruplar nasıl kullanılmalıdır?

Aferin Şurup Nasıl Kullanılmalıdır?

Çocuklar yapıları gereği sıklıkla grip ya da nezle gibi rahatsızları yaşayabilirler. Ani bir ateş yüksekliği çocuklar için tehlikelidir. Bu yüzden ebeveynler genellikle çıkan ateşe anında müdahale edebilmek için aferin şuruplarını doktor kontrolünde kullanırlar. Peki Aferin şuruplar nasıl kullanılır?

Öncelikle uzman bir doktor çocuğunuzun Aferin şurubunun kullanmasında bir sorun olmadığını söylemesi gereklidir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılması uygun değildir. Özellikle de iki yaş altı bebekler için Aferin şurupları uygun değildir.

Aferin şurupları genellikle çocuklarda ki yaş gruplarına göre kullanılır. Genel olarak bakıldığında; Aferin şuruplarının kullanımları şu şekilde olur. Çocuğunuz 2 yaş ve 6 yaş aralığında ki Aferin şurupları altı saatte bir kullanılır. Her defasında bir ölçek yani 5 ml kadar kullanımı uygundur.

Çocuğunuzun yaşı eğer 6 yaşın üstünde ve 12 yaşın arasında ise altı saatte bir olarak kullanılır. Her defasında ise; iki ölçek yani 10 ml olarak kullanımı uygundur. 12 yaş ve üstü çocuklar için ise; altı saatte bir kullanılması gereklidir. Her defasında dört ölçek olarak kullanılması uygundur.

Aferin şurupların sürekli olarak kullanılması yaklaşık olarak 5 gün ile 7 gün arasında olmalıdır. Daha fazla kullanılması doktorlar tarafından önerilmez. Çocuğunuz için doktor farklı bir kullanım önerisi sunabilir. Böyle bir durumda ise mutlaka doktor tavsiyesi uygulanmalıdır. Çünkü genel kullanım şekilde bu tarzdır. Çocuğunuzun yapısına uygunluğu ise doktorunuz belirler.

Yaşta ki çocuklarda kullanım zorları yaşanabilir. Böyle durumlarda çocukların kendilerine ait olan emzik ya da çeşitleri ile ilacın kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında ise hekimler tarafından gebelik durumlarında kullanılmaması önerilir. Çünkü hamilelik durumlarında etkisi henüz daha tam olarak netleşmiş değildir. Emziren annelerin de kullanması önerilmiyor. Çünkü Aferin şuruplarında ki içeren parasetomal maddesi süt ile bebeğe geçebilir. Parasetomal maddesi ise 2 yaş altı bebekler için uygun değildir.

Afferin Şurup Nasıl Kullanılmalı
Afferin Şurup Nasıl Kullanılır

Aferin Şurup ve Yan Etkileri 

Günümüzde ki pek çok ilacın mutlaka yan etkisi bulunuyor. Aferin şurup ilacının da yan etkileri mevcuttur. Genel olarak bakıldığında ise Aferin şuruplarda yan etki olarak görülen rahatsızlıklar birkaç tanedir. Bunlar uyumak isteme, bulantı ve şişkinlik rahatsızları sıklık ile görülür. Peki aferin şurubunun daha az görülen yan etkileri nelerdir?

  • Bazı ciltlerde kızarmalar ya da kaşıntılar oluşturabilir.
  • Vücudun bazı bölgelerinde şişlikler oluşturabilir.
  • Göz bölgesinde iltihap oluşturabilir.
  • Kısa süreli olan kızarıklıklar oluşabilir.
  • Gözlerde kan renginde oluşumların oluşması oluşabilir.
  • Kansızlık hastalığını oluşturabilir.
  • Bazı tıbbi sendromların oluşmasına neden olabilir.
  • Karaciğer rahatsızlıklarının sebep olabilir.
  • Astım gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
  • Kalp ile ilgili rahatsızlıklara neden olabilir.

Aferin şurupların kullanımların yan etkiler çok az hasta görülebilir. Sürekli olarak yan etkisini gösteren bir ilaç türü değildir. Aferin şuruplarında herkes de aynı yan etkiler görülmez. Yan etkiler genellikle alerjik nedenlerden kaynaklıdır. Bu yüzden de mutlaka doktor tavsiyesi dahilinde kullanılmalıdır. Kullanırken de doz aşımlarına dikkat edilmesi gereklidir. Yan etkiler genel olarak bu tarzdır. Fakat yan etkilerin görülme olasılığı çok düşüktür.

Aferin Şurup ve Yan Etkileri Nelerdir
Aferin Şurup ve Yan Etkileri

Aferin Şurup Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır? 

Genel olarak toplum Aferin şurupları çocuklarda ateş düşürücü olarak kullanılıyor. Fakat Aferin şuruplarının farklı rahatsızlıklara da tedavi etkisi bulunuyor. Öncelikle içerdiği yapılardan dolayı üst solunum yolu hastalık çeşitlerinde etkili olarak iyileştirme etkisi bulunuyor. Ayrıca bazı alerjik reaksiyonlarda da etkisi bulunuyor. İlgili Link: Pedifen Şurup

Göz yaşarması gibi sağlıksal durumlarda doktor kontrolü dahilinde kullanıldığında da etkilidir. Bu durum göz sulanması gibi rahatsızlıklar içinde geçerlidir.

Özellikle de kış aylarında vücutlarda hissedilen halsizlik hissi gibi durumlarda iyileştirici etkisi bulunuyor. Kırgınlık ya da yorgunluk gibi vücutta hissedilen tıbbi durumlarda da etkilidir. Öksürük gibi kış aylarında sıklıkla yaşanan durumlarda da iyileştirici etkisi bulunuyor.

Aferin Şurup Nereden Tedarik Edilir? 

Günümüzde sıklık ile kullanılan Aferin şurupları pek çok eczacılar da rahatlık ile bulabilirsiniz. Sürekli olarak tercih edildikleri için eczacılar tarafından kolaylık ile tedarik edilir. Özellikle belirtilmesi gereken konu ise Aferin şurupların eczacılardan satın alınması gereklidir. Başka ortamlardan satın alınması uygun değildir.

Genellikle Aferin şurupları reçete ile satın alınır. Fakat reçetesiz olarak da satın alınabilen bir ilaç türüdür. Doktorlar ise Aferin şurupların kullanımlarında iki ayrılmıştır. Bazı doktorlar Aferin şurupları kullanımlarını öneriyor. Bazı doktorlar ise içerdiği bazı maddelerden dolayı da önerilmemektedir. İlgili Link: Bricanyl Şurup (Terbütalin)

Günümüzde Aferin şurup çeşitleri daha çok çocuklar için uygun olarak üretilir. Bu yüzden de çocuklar için kullanımlarında doz ve yaş orantılarına dikkat edilmesi gereklidir. Kış aylarının gelmesi ile birlikte Aferin şuruplarında kullanımları da artıyor. Çocukların kış aylarında sağlıklarına daha fazla dikkat edilerek ilaç kullanımlarının olmaması olanağı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.