Sağlık Bilgi Kaynağı

Adet Söktürücü Bitkiler

0 605

Kadınlar zamanında adet olmadıklarında, adetlerinde düzensizlikler yaşadıklarında oldukça fazla tedirgin olmakta ve hayatlarına yaşadıkları bu sorun yansımakta olup, adet olmak için neler yapabilirim diye araştırmaya başlamaktadırlar. Öncelikle adet düzensizlikleri sürekli olarak devam ediyor ve düzelme göstermiyorsa uzman bir hekime başvurarak gerekli muayeneden geçerek, tedavi olmaları gerekmektedir. Ancak bitkisel yolları araştıranlar için alternatif yöntemlerden bahsedeceğiz. Adet söktürücü bitki çayları, adet söktürücü yiyecekler nelerdir? Gibi sorularınıza yazımızda yanıtlar bulabilirsiniz.

Adet söktürücü bitki çayları nelerdir?

Maydonoz tohumu çayı: 1 su bardağı suyu kaynatın ardından bu suya 2-3 dal olmak koşulu ile maydanoz tohumu koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Yaptığınız bu çaydan günde 3 bardak alabilirsiniz. Ancak sabah, öğle ve akşam saatlerine yayarak. Ayrıca yine bir su bardağı suyu kaynatarak içerisine kurutulmuş olan bir çorba kaşığı maydanozu atın 15 dakika demlenmeye bırakın. Bu çayı da günde sabah,öğle, akşam birer bardak tüketebilirsiniz.

Civanperçemi çayı: Civan perçemi adet söktürücü etkisi olan bitkiler arasında yer almakta olup, 1 su bardağı su ile birlikte kaynatıldıktan sonra bal kullanarak tatlandırılır ve içilir. Civan percemi adet söktürücü için yaklaşık olarak 5 gram ister sarı yada beyaz çiçekli olandan kaynar vaziyette olan yarım litre suya atılır ve kapağı kapalı olacak biçimde beş dakika kaynatılır, ateşten alınarak süzülür ve soğuk olarak tüketilir.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir
Adet Söktürücü Bitkiler | Sağlık Güncel

Kekik çayı: Bir su bardağı suyu kaynatın sonra bir çorba kaşığı kekik ekleyin yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakın ve günde 2 bardak içebilirsiniz.

Üzerlik tohumu çayı: Kaynamış olan bir su bardağı suya 1 çorba kaşığı kadar üzerlik tohumu karıştırın ve 15 dakika demlenmesini bekleyin. Günde iki bardağa kadar içebilirsiniz.

Dereotu çayı: Adet söktürücü bitkiler arasında en etkili olanlar arasında dereotu ön plana çıkmaktadır. 1 tatlı kaşığı dere otunun tohumunu alın (dövülmüş olacak) bir miktar suyun içerisine atın ve kaynatın. Tüketme esnasında bal kullanarak tatlandırarak içebilirsiniz.

Kuş dili çayı: Kaynatarak kuş dili çayını hazırlayın ve bir miktar bal ile tatlandırılarak içildiğinde adet söktürücü etki yaratacaktır.

Papatya çayı: Papatya çayı tek başına adet söktürücü bitkiler arasında yer almasa da, papatya ile biberiye karıştırılır ve kaynatılırsa adet söktürücü etkiye sahip olacaktır.

Adet söktürücü yiyecekler nelerdir?

 

Adet söktürücü yiyecekler özellikle taze olan meyve ve sebzelerdir. Bunun anlamı hangi mevsimdeyseniz o mevsimde yetişen meyve sebzelerdir. Ayrıca kerevize baktığımızda adet söktürücü yiyecekler arasında ön plana çıktığını görürüz. Bunun yanında kullanılan zerdeçalda adet söktürücü etkisi vardır. Zerdeçalı yoğurdun içerisine karıştırarak veya yemeklerinizin içerisine karıştırarak tüketebilirsiniz. Toz halinde kullanılan zerdeçal gerçekten adet söktürücü olarak iyi sonuçlar verebilmektedir.

Ancak adet söktürücü bitkiler kullanılmadan önce gebelikten şüphe duyuluyorsa, gerekli testler yapılarak hamilelik olmadığı anlaşıldığında kullanılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.