Sağlık Bilgi Kaynağı

Acil Yaralanma Durumlarında Yapılması Gereken İlk Yardım Önerileri

0 550

Herhangi bir kaza sırasında veya yaşamı tehdit eden durumlarda tıbbi araç ve gereç olmadan olay yerinde mevcut araçlarla yapılan, hayatı kurtarmak veya daha kötüye gitmesine engel olmak için yapılan müdahaleler bütününe ilk yardım denir.

İlk yardım çevredekiler tarafından aranan özel ambulans gelene kadar yapılması gereken önemli bir müdahaledir. Acil yaralanma durumlarında yapılması gereken ilk yardım önerileri herkes tarafından bilinmesi gerekli olan detaylardır.

Kafatası ve Omurga Yaralanmaları  

Darbenin gücüne bağlı olarak kişinin kafatasındaki boşluk da yer alan merkezi sinir sistemi dediğimiz hayati alan etkilenebilir. Bel civarındaki yaralanmalarda da omurgada sıkışma veya ayrılma oluşabilir.

Sinir sistemi etkilenerek pek çok olumsuz ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir.  Trafik kazalarında yaşanan ölümlerin %80’i bu yaralanmalar ile olmaktadır. Özel ambulans içerisinde de gerekli müdahaleler yapılır.

Peki bu yaralanmalarda ilk yardım müdahalesi nasıl olmalıdır? Bilinç kontrolü yapılır bilinci yoksa yaşam bulguları değerlendirilir. Daha sonra mutlaka özel ambulans aranmalıdır. Akabinde kişinin baş-boyun-gövde eksenini bozmamalı ve hareket etmesi önlenmelidir. Taşınma sırasında sarsıntı yaşamaması gereklidir.

Delici Karın Yaralanmaları  

Karın bölgesindeki organların zarar görmemesi, bağırsakların dışarı çıkmaması ve iç/dış kanama yaşanıp buna bağlı şok oluşmaması adına delici karın yaralanmaları çok dikkatli olunması gereken yaralanmalardandır. Bilinç ve yaşam bulguları kontrol edildikten sonra yaranın üstü geniş ve nemli temiz bir bez ile örtülmelidir. Dışarı çıkan organlar varsa asla yerine sokulmaya çalışılmamalıdır.

Hastanın bilinci yerindeyse sırtüstü yatırıp dizleri bükük pozisyonda yaşam bulguları izlenerek özel ambulans beklenmelidir. Ağızdan yiyecek bir şey vermemeye özen gösterip varsa yakınlarda bir battaniye ile hastanın üstü örtülmelidir.

Delici Göğüs Yaralanmaları  

Göğsün içine saplanan delici cisim, akciğer zarına ve akciğerlere zarar verir. Kişide solunum zorluğu, morarma ve yoğun ağrı olacağı için ölümcül yaralanmalardan biridir. Delici göğüs yaralanmaları için önerilen ilk yardım müdahaleleri şu şekildedir:

Her yaralanmada olduğu gibi ilk etapta bilinç ve yaşam bulgusu kontrolü muhakkak yapılmalıdır. Delici cisim hala içerdeyse asla oynatılmamalıdır.

Yaranın üstü bir bezle kapatılır fakat nefes alma sırasında göğüse hava girmesini engellemek ve nefes verme sırasında da dışarı çıkmasını sağlamak adına bu bezin bir ucu açık bırakılmalıdır. Özel ambulans hizmetlerinde bu ilkyardımlar en iyi şekilde yapılıyor.

Bilinci açık ise yaralı yarı oturur pozisyona getirilebilir. Bu pozisyon daha kolay nefes alımı sağlayacaktır. Ağızdan yiyecek veya içecek verilmemelidir. Açık pnömotoraksta şok geçirme ihtimali yüksek olduğundan önlemler alınmalı ve hastanın yaşam bulguları muhakkak ambulans gelene kadar kontrol edilmelidir. Bunun iççin özel ambulans işlevi son derece farklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.