Sağlık Bilgi Kaynağı

20 Yaş Dişler Çekilmek Zorunda Mı?

0 640

Diş, insan sağlığında çok önemli bir uzuvdur. Mekanik sindirim dişlerde başlar. Bu sebeple dişlerin kıymeti bilinip her gün düzenli olarak diş bakımı yapılmalıdır. Günde en az iki kez düzenli olarak dişler fırçalanır ise diş sorunu yaşama ihtimaliniz mümkün olduğu kadar düşer. Diş sağlığı ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar küçük yaşta kazanılması gereken bir bilinç olsa da süt dişleri ilkokul döneminden itibaren dökülmeye başladığı için esas olan sonraki dönemde süt dişlerin yerine gelen dişlerin bakımını düzenli olarak yapmaktır. Diş bakımı kimileri için gereksiz önemsenmeyen bir faaliyet gibi gözükse de dişler kaybedilmeye başlandıktan sonra bu bakımın kıymeti daha iyi anlaşılır.

 

20 Yaş Dişi Ne Zaman Çıkar?

 

Çocuk dünyaya geldikten sonra 1 yaşına gelmeden önce süt dişleri çıkmaya başlar. Çocuk 2 yaşına ulaştığı zaman ağız boşluğundaki tüm dişler çıkmış olur. Çocuk lise dönemine geldiği zaman ise 20 yaş dişleri oluşmaya başlar. 20 yaş dişi olarak isimlendirilen dişler ağız boşluğunun en arka kısmında yer alan alt ve üst kısımda bulunan sağlı sollu 4 adet azı diştir. Bu dişlerin sorunsuz olarak oluşumunu tamamladığı gözükse de birçoğu sorunlu olarak oluşur ve diş ağrısına sebep olur. Diş ağrısını da çekenler mutlaka bilirler son derece acı verici bir durumdur.

 

20 Yaş Dişi Sorunları

 

20 yaş dişleri sorunlu olarak oluştu ise dişe müdahale edilmesi gerekir. Diş ağrısı bir kısım ağrı kesici tedavisi ile durdurulabilse de dişte iltihap oluşumu, yani apse oluşmuş ise antibiyotik tedavisi ile bu durumun ortadan kaldırılması gerekir. Dişin çekilmeye ihtiyacı varsa ve dişte apse oluşmuş ise diş çekilemez ve cerrahi bir müdahalede bulunulamaz. 20 yaş dişi ile ilgili diş tamamen ağız boşluğunda ortaya çıktı ise bir sorun teşkil etmez. 20 yaş dişinin sorunu dişin gömülü ya da yarı gömülü olma durumuna göre oluşur. 20 yaş dişinin gömülü olması demek ağız boşluğunda gözle görülür herhangi bir dişin olmaması demektir. Bu dişler damak yapısının tamamen içindedir. Yarı gömülü dişlerin ise yarı kısmı dışarıdadır. Diş bir kısım etkenlerden kaynaklı olarak dışarı çıkamamıştır.

 

20 Yaş Dişini Çektirmek

 

20 yaş dişi tamamen gömülü ise yanında bulunan dişlere baskı yapar ve sık sık ağrır. Gözle görülemeyen bu dişin çene cerrahı diş hekimleri tarafından çekilmesi gerekir. Çene cerrahı görünmeyen dişe neşter vurarak görünmesini sağlar ve müteakiben dişi çeker. Dişin çekilmesinden sonra diş etine dikiş atar. Belli bir süre bu dikişle yaşamak zorunda kalırsınız. Dikişler söküldükten sonra damak yapısı kapanacak ve düzgün bir hal alacaktır. Yarı gömülü dişlerin ise yan dişlere baskı yapıp yapmama durumlarına göre çekilmesine gerek kalmayabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.